Новини

Інтернаціоналізація медіації

Mediation

Розпочинаємо навчальний рік продуктивними діалогами, спрямованими на підтримку сталості навчання та практики медіації!

Поєднання енергії, досвіду, знань представників органів влади, університету, громадського сектору дає неймовірний результат – можливість продукувати корисні для суспільства ідеї та втілювати їх в життя! Саме про це та визнання цінності медіації, яка спрямована на підтримку спілкування/діалогу/життя між людьми говорили на відкритій зустрічі «Медіація – культура тилів. Важливість діалогу та вирішення конфліктів сьогодні», що відбулася 30 серпня 2023 р. До зустрічі долучилися представники Чернівецької обласної ради, Чернівецької міської ради, громадських організацій, студенти кафедри психології та випускники магістерської програми ОПП “Медіація”, що нам особливо цінно!

Важливо зазначити про зацікавленість представників влади в поширенні культури вирішення конфліктів за допомогою медіації та готовність сприяти цьому, що з урахуванням міжнародного досвіду та за підтримки міжнародних партнерів сприятиме результативній співпраці. Присутні на зустрічі наші партнери з Італії, Бані Елізабетта, розповіла про роботу Університету Бергамо та тісну співпрацю в рамках відновного правосуддя з громадським сектором та іншими сферами як третю місію університету. Дон Клаудіо Вісконті, розповів про заснування та особливості діяльності Центру відновного правосуддя в Бергамо, першого такого центру в Італії. Філіпо Ванончіні, поділився напрацюваннями проекту MEDIAREJ та чим він може бути корисним студентам та спільноті загалом, Софія Дутчак, яка модерувала дану зустріч, поділилася власним досвідом співпраці з центрами відновного правосуддя та відзначила цінність такої взаємодії, коли відбувається відновлення, трансформація поглядів та цінностей всіх, хто бере участь в медіації чи групових зустрічах, в тому числі й самих медіаторів чи студентів-практикантів. Зустріч була організована президенткою громадської організації «Monday /світ PPM&UI» Софією Дутчак спільно з Чернівецькою обласною радою, Філіпо Ванончіні та навчально-науковою лабораторією медіації, переговорів та арбітражу Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича.

Досвід впровадження центрів відновного правосуддя в м. Бергамо, яким поділилися італійські колеги-медіатори, ще раз підтверджує наші міркування про те, що «Центр медіації» має бути в кожному місті/містечку нашої країни як простір вільного спілкування, толерантності, прийняття, вирішення конфліктів та відновлення стосунків та людської гідності. А поєднання потенціалу, вмінь та навиків медіаторів та психологів університетської спільноти в таких центрах будуть надзвичайно корисними!

Враховуючи залученість академічної, громадської спільнот, велику зацікавленість в розвитку медіації у нашому краї, запровадження вибіркових навчальних курсів з альтернативного вирішення спорів, популярність освітньої програми для магістрів спеціальності 081 Право «Медіація» за підтримки адміністрації юридичного факультету та університету було проведено зустріч з нашими партнерами з Італії: Елізабеттою Бані, професоркою економічного права факультету права Університету Бергамо, Філіпо Ванончіні медіатором, Президентом Nathan, координатором літньої школи “Справедливість зустрічі”, Доном Клаудіо Вісконті, теологом, членом Nathan (ОNG), колишнім директором Caritas Bergamo, капеланом італійців в Брюсселі, Софією Дутчак, медіаторкою, психологинею, засновницею та президенткою громадської організації «Monday /світ PPM&UI», в стінах нашого славного університету.

На зустрічі ректор Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича, проф. Роман Петришин зазначив про великий досвід університету в сфері міжнародного співробітництва та його відкритість і готовність до співпраці у сфері медіації та відновного правосуддя і не лише в формі навчального обміну студентами та викладачами, реалізації спільних проектів та ін. Ректор університету зазначив, що навчання в університеті ускладнилося війною, проте належна робота усіх учасників освітнього процесу сприяла високим рейтингам університету з поміж інших ЗВО та якісній підготовці фахівців для всіх сфер. Нагадав про славну історію університету і чільне, вагоме місце юридичного факультету в університетській родині.

Елізабетт Бані, висловила підтримку українським колегам та зацікавленість, корисність співпраці для українських та італійських студентів, викладачів. Професорка зазначила, що вже зараз, виникає необхідність змінювати формати спілкування, адже через війну виникають ті потреби, порушуються ті інтереси, є необхідність врегульовувати ті конфлікти, які не турбували українців раніше.

Декан юридичного факультету, д.ю.н., проф. Віталій Вдовічен, висловив вдячність італійським колегам за підтримку та готовність допомагати Україні та університетській спільноті. Зазначив важливість співпраці в напрямку освітньої діяльності, виразив сподівання на плідну кооперацію щодо участі в міжнародних проектах, участі студентів юридичного факультету в спільних програмах, конференціях, літніх школах. Руслана Гаврилюк, д.ю.н, проф., завідувачка кафедри публічного права наголосила про відкритість до різноманітних форм співпраці, про можливість проведення лекцій за обміном, бінарних занять для студентів та проведення наукових досліджень, зокрема. Сергій Луканюк, начальник міжнародного відділу університету, звернув увагу на те, що на сьогодні університет реалізовує понад 200 різноманітних проектів з університетами з 32 країн. Ярослава Андрєєва, к.п.н, доц., завідувачка кафедри психології ЧНУ ім. Ю. Федьковича, підкреслила навчальну та наукову цінність для студентів та університету загалом від реалізації міждисциплінарних міжфакультетських проектів. Оксана Меленко, к.ю.н., доц., заступниця декана з навчально-методичної роботи, відзначила, що майбутня співпраця сприятиме удосконаленню навчання студентів юридичного факультету, адже досвід підготовки здобувачів університету Бергамо, зокрема в сфері відновного правосуддя, є передовим та цінним для впровадження в нашому університеті.

На думку, Філіпо Ванончіні, така співпраця, є важливою, необхідною. Зазначив, що радий можливості пізнати українців та їх потреби саме так, через безпосереднє, щире спілкування, яке вони мають під час цієї зустрічі та яке відбулося під час стажування наших викладачів в літній школі “Справедливість зустрічі”. Наші гості поділилися приємними враженнями про роботу з викладачами юридичного факультету під час літніх шкіл, тематика яких стосувалася саме мирного врегулювання спорів, відновного правосуддя зокрема.

За результатами зустрічі, на основі підписаного раніше договору про співпрацю, учасники намітили покроковий план подальших дій та висловили вдячність за підтримку!

Дякуємо кожному, хто дбає про поширення цінностей медіації в Україні! Особливо нашим захисникам та захисницям за можливість працювати на майбутнє!

Oksava V Melenko

Оксана Меленко

к.ю.н., доц., заступниця декана з навчально-методичної роботи