31 жовтня 2024 року викладачі кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства д.ю.н, професор Вайцеховська О.Р. і к.ю.н., доцент Руденко О.В. та студенти третього курсу юридичного факультету взяли участь в інституційному візиті до Чернівецької торгово-промислової палати (ЧТПП). Під час зустрічі студентам розповіли про основні напрямки роботи ЧТПП та її значення для бізнес-середовища регіону.
Зустріч відкрив віце-президент ЧТПП Луців Петро Степанович, який привітав студентів і зазначив важливість підтримки бізнесу на міжнародному рівні, особливо в умовах виходу українських компаній на європейські ринки. Петро Степанович зазначив, що ЧТПП є самоврядною, недержавною організацією, що надає підтримку підприємцям, видає сертифікати походження, оформлює та консультує щодо надання торгових марок, проводить оновлення штрих-кодів, адже це є захистом від недобросовісної конкуренції. Віце-президент зазначив, що вони проводять онлайн реєстрацію сертифікатів, які вимагає митниця.
У межах заходу особлива увага була приділена Відділу зовнішньоекономічної діяльності та просування експорту, яким керує Заболотнюк Василь Андрійович. Василь Андрійович докладно пояснив про методи та форми роботи ЧТПП, зокрема: про кількість членів, доступ до інформації, організацію переговорів з партнерами. Особливу увагу Василь Андрійович приділив співпраці з Румунією. Василь Андрійович зазначив, що ЧТПП має доступ до нормативної бази, що дозволяє діяти у більш сприятливих умовах. Окрім цього ЧТПП може укладати угоди у спрощеній формі, організовувати переговори між компаніями та підприємствами інших країн. Василь Андрійович детально розповів про процедуру укладення міжнародних договорів і наживо показав договір про співпрацю з Румунією.
Окрім того, було зазначено, що ЧТПП відіграє вагому роль у забезпеченні конкурентоспроможності українських товарів за кордоном, надаючи різні сертифікати та послуги для підприємців і фізичних осіб. Зокрема, важливими напрямками діяльності є оформлення торгових марок і сертифікація продукції для експорту. ЧТПП допомагає компаніям захищати свої бренди, забезпечуючи їхню якість і унікальність на ринку.
Окрім ознайомлення з основними функціями ЧТПП, студенти також дізналися про структуру та регіональне представництво цієї системи в кожній області України, включно з центральним органом у Києві. Особлива увага була приділена аспектам міжнародної співпраці ЧТПП з іншими країнами, зокрема з Румунією. Студенти розглянули приклади партнерських договорів, обговорили питання міжвідомчих угод і важливість знання іноземних мов для успішної комунікації на міжнародному рівні.
Також студенти отримали можливість ознайомитися з нормативно-правовою базою, зокрема постановами Кабінету Міністрів України, які регулюють діяльність ЧТПП і детально розглянули питання міжнародних колізій та їх вирішення. Було обговорено процедуру ведення переговорів у міжнародному форматі, зокрема випадки, коли перемовини ведуться одразу трьома мовами. В ході обговорення було підкреслено важливість навичок комунікації та знання міжнародних стандартів для майбутньої кар’єри студентів.
Завдяки цьому візиту студенти змогли глибше зрозуміти практичні аспекти міжнародного права і перспективи розвитку в даній сфері. ЧТПП вкотре продемонструвала свою відкритість до співпраці та підтримки молодих фахівців у галузі права.
На завершення зустрічі студенти мали можливість поставити свої запитання. Ось декілька з них:
- Чи змінилася співпраця з іноземними партнерами після початку повномасштабного вторгнення?
- Скільки українських підприємств за останні роки вийшли на іноземний ринок?
- Яка саме процедура для ФОП виведення свого виробництва за кордон?
Студенти бакалаврату спеціалізації «Міжнародне право» охоче діляться своїми враженнями:
Стащишина Каріна: «Візит до ЧТПП був для мене надзвичайно цікавим та пізнавальним. Я отримала змогу поставити важливі питання щодо співпраці з іноземними партнерами та процедур для українських підприємців, які прагнуть вийти на міжнародний ринок. Найбільше мене вразило, наскільки відкрито і детально представники ЧТПП поділилися своїм досвідом, розповіли про реальні виклики та перспективи роботи на міжнародному рівні. Це був чудовий шанс зрозуміти, як застосовуються теоретичні знання на практиці, і я дуже вдячна за таку можливість!»
Максим Петровський: «Особисто для мене, це був цікавий досвід. Я більше дізнався про принцип роботи ЧТПП, її функціонал, завдання та деякі інші аспекти її діяльності. Також було цікаво почути про окремі прецеденти які виникали у процесі співпраці з іноземним контрагентом. Проте найважливіше те, що я дізнався про перспективний для мене, як для юриста міжнародного права, напрям розвитку.»
Богдана Андрійчук: «Дякую Вам за цікаву та інформативну зустріч з ЧТПП з можливістю ставити питання керівнику та працівникам ЧТПП. Від даного заходу я отримала позитивні враження, дізнавшись багато корисної інформації щодо міжнародної співпраці та діяльністю з іноземним елементом, познайомилась із структурою та функціонуванням даної організації. Дякую Вам ще раз!»
Ми щиро дякуємо ЧТПП, зокрема віце-президенту Луціву Петру Степановичу та начальнику відділу зовнішньоекономічної діяльності та просування експорту Заболотнюку Василю Андрійовичу, за їх теплий прийом і постійну підтримку таких освітніх візитів. Завдяки їхній допомозі та сприянню нам вдається організовувати подібні зустрічі, що надають студентам можливість отримати цінний практичний досвід та глибше зрозуміти діяльність ЧТПП у сфері міжнародного права.
Оксана РУДЕНКО
к.ю.н., доцент кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства
Оксана ВАЙЦЕХОВСЬКА
д.ю.н., професор кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства