В історії відродженого юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича у першій половині 2015 р. відбулася одна з найреволюційніших подій – на запрошення адміністрації і вченої ради факультету групою експертів Проекту USAID «Справедливе правосуддя» Томасом Г.Спіді Райсом (США), Фінлеєм Янгом (Англія), Мирославою Антонович (Національний університет «Києво-Могилянська академія») та Оленою Овчаренко (Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого) було проведено міжнародний аудит якості правничої освіти на факультеті. В основу аудиту були покладені переглянуті Стандарти та рекомендації із забезпечення якості у Європейському просторі вищої освіти. Результатом роботи групи вищезазначених експертів став документ «Оцінка якості правничої освіти на юридичному факультеті Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Звіт із рекомендаціями по вдосконаленню внутрішньої політики забезпечення якості правничої освіти». Цей звіт було покладено в основу глибоких інноваційних перетворень в освітній діяльності факультету у 2015-2020 роках, які невпізнанно змінили обличчя факультету.
Ще раніше – у 2014 р. – аналогічне незалежне зовнішнє оцінювання якості юридичної освіти відбулося на юридичному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка. У Національному університеті «Одеська юридична академія» таке ж оцінювання було проведено у 2017 році та у Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого – у 2017-2018 роках.
Програма USAID реформування сектору юстиції «Нове правосуддя» на основі спеціально розробленої методики провела наприкінці 2020 року «Оцінювання впливу результатів незалежного зовнішнього оцінювання процесів забезпечення якості юридичної освіти в чотирьох університетах України: Львівському національному університеті ім.І.Франка, Чернівецькому національному університеті ім. Ю.Федьковича, Національному університеті «Одеська юридична академія» та Національному юридичному університеті ім. Я. Мудрого».
Оцінювання впливу здійснювали Ділей Р.Свенсон, доктор права (США), директор Центру розвитку правничих навичок, завідувач кафедри міжнародного та американського права юридичного факультету Люблінського католицького університету ім. Яна Павла ІІ, Люблін (Польща); Томас Г.Спіді Райс, професор практики Правничої школи імені Вашингтона і Лі, Транснаціональний юридичний інститут, Лексингтон, Вірджінія (США); Марія Цип’ящук, викладачка кафедри теорії та історії держави і права Інституту права імені Іонікія Малиновського Національного університету «Острозька академія»; Іван Ромащенко, доктор права (Ляйденський університет, Нідерланди), заступник директора Інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Це оцінювання виявило, як зазначили експерти, що вплив первинного оцінювання був значним у всіх чотирьох правничих школах та у ширшому контексті вищої юридичної освіти в Україні. Одним із найважливіших аспектів впливу зовнішнього оцінювання була суттєва зміна у культурі якості юридичної освіти в чотирьох названих закладах та у вищій правничій освіті України загалом. У коментарі Томаса Г. Спіді Райса щодо оцінювання впливу зовнішнього аудиту на юридичний факультет Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича зазначається наступне: «Зосередження уваги ЧНУ на рекомендаціях, отриманих в результаті проведення оцінки, призвело до поступового та постійного покращення юридичного факультету … За межами середовища юридичного факультету випускники та судді … повідомляють про те, що зміни у якості нинішніх випускників на факультеті є очевидними … оцінювання 2015 року стало каталізатором для усіх [наступних] змін».
Найсуттєвішою із цих змін став якісний стрибок Чернівецької правничої школи від типової провінційної до провідної національної.
Петро Пацурківський
професор кафедри публічного права