10 грудня у світі відзначають Міжнародний день прав людини, заснований Генеральною асамблеєю ООН. До поняття «Права людини» людство прийшло не відразу. Саме в цей день в 1948 році Організація Об’єднаних Націй прийняла Загальну декларацію прав людини. Проголошення Загальної декларації прав людини окреслило завдання, до виконання яких повинні прагнути всі народи і всі держави, щоб кожна людина і кожний орган суспільства шляхом освіти сприяли поважанню прав і свобод, їх забезпеченню та захисту на національному та міжнародному рівнях. Багато країн включають основні положення Декларації в своє базове законодавство і конституції, її принципи лежать в основі міжнародних пактів, конвенцій і договорів з прав людини. Цей документ став дороговказом для всіх народів у боротьбі за рівність, свободу та гідність.
У статті 1 Загальної декларації прав людини наголошено: «Всі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах. Вони наділені розумом і совістю і повинні діяти у відношенні один до одного в дусі братерства». День прав людини – це нагода ще раз нагадати про значущість прав людини, необхідність глобальної солідарності, взаємозв’язку і людяності.
З нагоди Дня прав людини у Чернівцях відбувся Форум «Майстерня прав людини», який організовано Представництвом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області. «Форум «Майстерня прав людини» – це не просто подія, а крок до побудови суспільства, де права людини є основою кожного рішення». Форум став унікальною платформою перетворення ідей на дії, а слів – в інструменти змін. Ця подія об’єднала представників державних і громадських інституцій, правозахисників, активістів, учнівську та студентську молодь.
Кафедра теорії права та прав людини долучилась до проведення Форуму «Майстерня прав людини». Зокрема, для ліцеїстів Чернівецького філософсько-правового ліцею № 2 було організовано воркшоп на тему «Новітні права людини: ІV покоління прав». Проведений захід став інтерактивним майданчиком для вирішення ряду завдань щодо розуміння, еволюції прав людини, особливостей новітніх прав. Ліцеїсти проявили високий командний дух, згуртованість, ерудованість та високі інтелектуальні здібності. Вони складали ментальні мапи, відгадували шифр, створювали хмари слів про новітні права людини, змагались зі Штучним Інтелектом, формували Капсулу Часу з прав людини для майбутнього.
День народження прав людини пройшов на славу! Головна мета цього свята – проголошення цінності прав людини, що є необхідною передумовою свободи, справедливості та миру!
Наталія Гураленко
д.ю.н., проф., завідувачка кафедри теорії права та прав людини
Оксана Бунчук
к.ю.н., доцент кафедри теорії права та прав людини