15 грудня 2021 р. відбулася публічна дискусія, організована за підтримки навчально-наукової лабораторії медіації, переговорів та арбітражу кафедри публічного права у межах реалізації проекту MEDIATS «Медіація: навчання та трансформація суспільства» Програми ЄС ERASMUS+KA2: CHBE.
Завдяки вже традиційній академічній співпраці завідувачки кафедри публічного права юридичного факультету Руслани Гаврилюк, завідувачки кафедри психології факультету психології, педагогіки і соціальної роботи Ярослави Андрєєвої, медіаторки та психолога Софії Дутчак, керівниці лабораторії медіації Лідії Нестеренко, лекція об’єднала студентів та викладачів з різних регіонів України та різних спеціальностей.
Відомий італійський медіатор, науковець і практик у галузі медіації та відновного правосуддя Леонардо Ленці представив до обговорення лекцію на тему: «Формалізація неформального: складні питання для медіаторів (і так, для будь-якої іншої людини)». А медіаторка, консультантка, психолог, українка за походженням, яка на разі живе та практикує гуманістичну медіацію в Італії Софія Дутчак лекцію -«Вибір медіатора – медіації як завершення старого та початок нового (щасливого нового року)».
Квінтесенцією обговорення були виклики, що стоять як перед практикуючими медіаторами, так і перед громадянами, які обирають той чи інший спосіб врегулювання конфліктних (суперечливих) ситуацій в їх житті та спілкуванні загалом.
Традиційна система правосуддя – це дотримання закону, захист суспільного інтересу загалом та інтересів держави зокрема, покарання порушника. Відновне правосуддя – це турбота не лише про відшкодування шкоди, про повернення винного до соціуму (ресоціалізація), про їх глибинні потреби, але і повернення «обличчя», людяності обом сторонам.
На думку Леонардо Ленці, застосовувати такий відновний підхід є природньою властивістю людини та є можливим не лише тоді, коли є порушення, конфлікт.
10 принципів практики щоденного життя у відновний спосіб від Леонардо Ленці:
- Ставтеся до стосунків відповідально. Ви не є відокремлені від інших людей.
- Намагайтеся усвідомлювати Ваш вплив на інших людей.
- Коли Ваші дії мають негативний вплив на інших, візьміть відповідальність за той біль, який Ви могли завдати. Навіть якщо є можливість уникнути її.
- Ставтеся до всіх з повагою, навіть якщо більше ніколи не будете з ними зустрічатися, або ж Ви думаєте, що вони не заслуговують цього.
- Включайте всіх, на кого це може вплинути, до прийняття рішення.
- Розглядайте виклики, шкоду, конфлікти як можливості.
- Слухайте уважно, зі співчуттям, навіть якщо не погоджуєтеся з тим, що чуєте.
- Вибудовуйте діалог, навіть якщо важко.
- Залишайтеся відкритими.
- Будьте обережними, щоб не нав’язувати свої принципи, бачення іншим.
- Виступайте проти несправедливості.
Виходячи з такого розуміння, природна медіація не потребує процедурних рамок і меж, тому що вона – це саме життя, яке проявляється в різних взаємовідносинах, всюди. При цьому лектор погодився, що формалізувати неформальне – нормально, важливо і є випадки, коли це необхідно, щоб забезпечити довіру та безпеку учасників медіації.
Коли ми обираємо медіацію – ми обираємо природнє людське буття та нове майбутнє!
Лідія Нестеренко
керівник Лабораторії медіації, переговорів та арбітражу