З 2025 року українці вступають у нову еру подорожей до країн Шенгенської зони, і все завдяки запровадженню Європейської системи інформації та авторизації подорожей, більш відомої як ETIAS. Ця електронна система обіцяє змінити підхід до перетину кордонів та робити подорожі безпечнішими й ефективнішими. Ініціатором запровадження ETIAS стала Єврокомісія ще 2016 року, коли постало питання додаткових гарантій безпеки для країн Шенгенської зони у рамках подолання кризи мігрантів та боротьби з тероризмом. Запуск системи кілька разів переносили, востаннє – на травень 2025 року.
Європейська система інформації та авторизації подорожей (ETIAS) – електронна система, яка покликана здійснювати реєстрацію та контроль за пересуванням у межах Шенгенської зони осіб – громадян країн, з якими діє безвізовий режим. Цей перелік охоплює близько шістдесяти держав, у тому числі й Україну.
В окремих випадках наведений список може бути розширений за рахунок резидентів країн, для яких в’їзд до Шенгенської зони за загальним правилом неможливий без отримання візи. Зокрема, виняток становлять короткострокові поїздки до ЄС учнів шкіл таких держав за умови, що вони перетинають кордон у складі відповідної групи та в супроводі відповідальної особи (учителя).
Використання системи передбачає, що перебування особи на території Шенгену сумарно не повинно перевищувати 90 днів протягом 180-денного періоду. При цьому кількість та тривалість окремих поїздок у межах цього відрізку часу жодним чином не обмежується. Тим не менше, значення може мати мета поїздки: спрощена процедура авторизації через ETIAS, як і власне безвізовий режим, поширюватиметься на короткострокові поїздки з метою участі у міжнародних програмах обміну, спортивних змаганнях, міжнародних заходах, ділових зустрічах, виконання професійних обов’язків журналістами, водіями та членами бригад (екіпажів) транспортних засобів тощо, проте не буде охоплювати випадків в’їзду на територію ЄС з метою працевлаштування.
Зручність використання ETIAS полягатиме в економії часу та коштів подорожуючих. Як зазначають розробники програми (Європейське агентство з оперативного управління масштабними IT-системами в галузі свободи, безпеки та правосуддя (eu-LISA)), процедура реєстрації не перевищуватиме 10-ти хвилин. Для цього потрібно буде лише заповнити електронну форму на офіційному вебсайті системи, після чого заявник отримає на електронну пошту лист-підтвердження із унікальним номером заявки, який зберігатиметься до завершення подорожі. За загальним правилом, строк розгляду заяви і надання дозволу (відмови у його наданні) здійснюватиметься протягом чотирьох робочих днів. Він може бути продовжений до 14-ти днів у разі необхідності надання додаткових документів або інформації; до 30-ти днів – якщо виникла потреба в особистій бесіді з заявником. Подорожуючим слід буде враховувати ці строки під час планування й організації поїздки та розпочинати процедуру авторизації в ETIAS заздалегідь.
Важливо також зазначити, що послуги реєстрації в Європейській системі інформації та авторизації подорожей будуть платними. Вартість авторизації становитиме 7 євро незалежно від мети і термінів поїздки. Разом з тим, від сплати відповідного платежу будуть звільнені особи, а) які на момент подання заяви не досягли 18-ти років, б) яким виповнилося 70 років, а також в) члени сімей громадян країн, що входять до складу ЄС. Особа зможе подорожувати до Шенгену протягом трьох років після авторизації в ETIAS або ж до закінчення строку дії закордонного паспорта, після чого зобов’язана буде пройти відповідну процедуру повторно.
Варто розуміти, що Європейська система інформації та авторизації подорожей не стане новим різновидом візи для громадян третіх країн, проте дозволить вести облік їхніх поїздок, перевіряти відповідність документів вимогам безвізового режиму з ЄС ще до початку подорожі. Це дозволить суттєво скоротити час очікування і фінансові витрати подорожуючих, оскільки дасть їм можливість вчасно усунути недоліки, які наразі можуть бути виявлені безпосередньо під час перетину кордону. ETIAS автоматично аналізуватиме дані про авторизованих резидентів третіх країн та визначатиме можливі ризики. Це сприятиме боротьбі з незаконними перетинами кордону та забезпечить вищий рівень безпеки для всіх осіб, що перебувають на території країн ЄС та Шенгенської зони.
Анастасія ЛАБИК
асистент кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства
Тетяна ГНАТЮК
к.ю.н., асистент кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства