15-17 червня 2023 року відбулась надзвичайно важлива та цікава подія – VІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Ethical and Social Dimensions in Public Administration & Law», організована юридичним факультетом ЧНУ ім. Ю. Федьковича, кафедрою міжнародного права та порівняльного правознавства спільно із факультетом права та адміністративних наук Сучавського університету «Штефан чел Маре» (м. Сучава, Румунія), Науковою асоціацією права та адміністрації м. Сучава, Дослідницьким центром соціальних та гуманітарних наук «Lumen» (м. Ясси, Румунія).
Проведення такої конференції є традиційним для нашого факультету та кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства, і що особливо тішить – з кожним роком розширюються горизонти такої міжнародної академічної співпраці та збільшується представництво наукових правових шкіл, науковців та практиків з різних країн.
Цьогорічна міжнародна науково-практична конференція зібрала відомих вчених з Румунії та науковців, міжнародних експертів з України, Мексики, Польщі, Республіки Молдова, Іспанії, Туреччини.
Метою міжнародної конференції було обговорення ключових питань, пов’язаних із сучасною гуманітарною кризою, та виклики, пов’язані з дотриманням прав людини і верховенством права, наслідків нових технологій у постпандемічний період та проблем ціннісно-орієнтованого навчання у кризовий період.
Членами організаційного комітету міжнародної конференції від Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича виступали декан юридичного факультет, д.ю.н, професор Віталій Вдовічен, д.ю.н, професор Сергій Меленко, д.ю.н, професорка Світлана Карвацька та к.ю.н., доцент Іван Торончук.
Урочисте відкриття міжнародної конференції відбулося 15 червня 2023 року в змішаному форматі. З вітальними словами до учасників міжнародної конференції виступили професорка Камелія Ігнатеску (Camelia Ignatescu), деканеса факультету права та адміністративних наук Сучавського університету «Штефан чел Маре» (м. Сучава, Румунія); Іон Лунгу (Ion Lungu), Мер м. Сучава; Іон Ангел (Ion M. Anghel), професор, Почесний Член Академії наук Румунії, Президент Асоціації послів і дипломатів Румунії ; професор Вячеслав Запорожан (Veaceslav Zaporojan), декан економіко-правового факультету Академії економічних наук Республіки Молдова, професор Антоніо Санду (Antonio Sandu), Президент Асоціації «Lumen» (м. Ясси, Румунія).
З вітальними словами від юридичного факультету ЧНУ ім. Ю. Федьковича виступили заступник декана з наукової роботи та міжнародних зв’язків, к.ю.н. Павло Крайній та в.о. завідувача кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства, д.ю.н, професорка Світлана Карвацька, к.ю.н., доцент кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства Іван Торончук, які привітали учасників міжнародної конференції з відкриттям, подякували за можливість бути співорганізаторами, а особливо – за підтримку українців у боротьбі України відстояти свою територіальну цілісність й державну незалежність, за прагнення бути в Європейській родині та побажали всім учасникам міжнародної конференції результативної праці, процвітання університету «Штефана чел Маре» та викладачам, здоров’я, миру і добра!
На пленарній сесії з доповідями виступали д.ю.н, доцентка Оксана Руденко з доповіддю про питання розвитку та еволюції позадоговірних зобов’язань у римському праві та доктор філософії з міжнародного права Віталій Яремчук з доповіддю «Молодіжна дипломатія: перспективи ООН».
Юридичний факультет на конференції безпосередньо у Сучаві репрезентували д.ю.н, професорка Світлана Карвацька, д.ю.н, доцентка Оксана Вайцеховська, к.ю.н., асистентка Тетяна Гнатюк та асистентка Марія Строїч. У своїх виступах спікерки порушували надзвичайно актуальні та навіть болючі питання гуманітарного підходу щодо застосування сили та мінімізації шкоди цивільному населенню у ході війни й правозахисного підходу, який зосереджується на питанні людського життя та його цінності, та розглядає військові дії в рамках збройного конфлікту через призму прав людини, дотримання етичних принципів і захисту універсальних прав людини як найважливіших прав у забезпеченні справедливості для тих, хто постраждав від міжнародного збройного конфлікту, а також грубих порушень прав людини в Україні в умовах агресії росії та механізмів захисту порушених прав людини, проблеми усиновлення дітей за умов активних бойових дій на території України, які мають катастрофічні наслідки та можуть призводити до розлуки батьків і дітей та процедуру усиновлення в умовах війни.
Ми щиро вдячні адміністрації Сучавського університету та особисто деканесі юридичного факультету п. Камелії Ігнатеску не тільки за організацію такої представницької міжнародної конференції, а й за обговорення конкретних подальших перспектив тісної співпраці між нашими факультетами. Особлива вдячність – за гостинний прийом делегації нашого факультету та щирі враження від зустрічі та спілкування з академічними партнерами, іноземними колегами – правниками, за приємні емоції від чудового європейського міста з його цікавою історією.
Дякуємо студентці 3 курсу юридичного факультету Олександрі Онофрейчук, яка навчається по обміну за програмою Erasmus в Сучавському університеті на факультеті права – за підтримку та допомогу.
Світлана Карвацька
професорка, в.о. завідувача кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства
Оксана Вайцеховська
д.ю.н, доцентка кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства
Тетяна Гнатюк
к.ю.н., асистентка кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства
Марія Строїч
асистентка кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства