Президент України Володимир Зеленський подав на розгляд до Верховної Ради як невідкладний Проєкт Закону «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо запровадження інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування».
Законопроект №5246 спрямований на запровадження в органах досудового розслідування, прокуратури та судах інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування.
Пропонується доповнити Кримінальний процесуальний кодекс України положеннями, що закріплять правові основи використання інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування в діяльності учасників кримінального провадження.
Законопроектом, зокрема, передбачається:
- функціональне призначення інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування;
- надання доступу до матеріалів, які зберігаються в інформаційно-телекомунікаційній системі досудового розслідування;
- можливість інтеграції інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування з іншими інформаційними, інформаційно-телекомунікаційними системами у випадках, передбачених законом.
Коментуючи вказаний законопроект, Міністерство юстиції України повідомляє, що система електронного кримінального провадження уже майже готова для застосування у кримінальних провадженнях, що перебувають у НАБУ, САП та ВАКС, і очікує лише на законодавче врегулювання для початку роботи.
Прийняття Закону створить правові підстави для запровадження і функціонування інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування, зберігання в ній інформації кримінального провадження та зменшення обсягу паперового документообігу в органах досудового розслідування.
За умови належного нормативного та технічного впровадження цей напрям організаційної діяльності сприятиме підвищенню ефективності кримінального процесу, впорядкуванню процедур, прискоренню та покращенню взаємодії між прокурором, слідчим та іншими учасниками кримінального провадження.
Кінцевою метою запровадження інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування є мінімізація та, як наслідок, повна відмова у майбутньому від паперового провадження на стадіях досудового розслідування та розгляду справи в суді.
Тема електронного кримінального судочинства на сьогодні є надзвичайно актуальною та досліджується викладачами кафедри. Студентів, сфера наукового пошуку яких поєднує кримінальний процес та інформаційні технології, може зацікавити монографія асистента кафедри Каланчі І.Г. на тему: “Електронне кримінальне судочинство: передумови виникнення, сучасний стан та перспективи розвитку” з якою можна ознайомитись на Кафедрі процесуального права.
Інга Каланча
асистент кафедри процесуального права