Новини

Міжнародна правозахисна конференція: «Десятиліття 2014-2024. Відвойовуючи права людини. Зберігаючи демократію»

Conference

5 грудня 2024 року п’ятеро студентів юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича за ініціативи регіонального представництва Уповноваженого ВРУ з прав людини у Чернівецькій області взяли участь у Міжнародній правозахисній конференції «Десятиліття 2014–2024. Відвойовуючи права людини. Зберігаючи демократію». Наші студенти, а саме: Кейван Станіслава, Фойчук Валентин, Строїч Юлія, Суховерський Максим та Середенко Валерія, увійшли до числа запрошених.

Ця визначна подія, яка відбулася у столиці України, зібрала понад 1000 учасників з різних куточків світу: представників влади, міжнародних організацій, правозахисників, журналістів і громадських активістів. Для наших студентів це була унікальна можливість долучитися до обговорення ключових викликів у сфері прав людини та демократії.

Урочисте відкриття конференції розпочалося виступом Президента України Володимира Зеленського, який наголосив на важливості захисту демократичних цінностей у сучасному світі. Уповноважений Верховної ради з прав людини, Дмитро Лубінець, звернувся до міжнародних партнерів й усіх присутніх з закликом врятувати демократичні принципи світу, адже зараз вони опинилися під загрозою диктаторів. Серед видатних спікерів конференції також були Генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе, Верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк, посол Японії в Україні Масаші Накагоме, а також представники ПРООН та інших міжнародних організацій.

Наші студенти мали змогу взяти участь у 9 панельних дискусіях, які проводилися представниками Омбудсмана з різних напрямків разом із іноземними спікерами. Теми включали захист прав внутрішньо переміщених осіб, повернення українців із російського полону, реінтеграцію звільнених цивільних осіб, а також сучасні виклики у сфері інформаційних прав і свободи слова тощо.

Однак на цьому занурення в роботу інституції Уповноваженого з прав людини не закінчилося. Наступного дня, 6 грудня, для студентів була організована екскурсія по Секретаріату Уповноваженого, а також зустріч із Представником Уповноваженого з прав людини в місцях несвободи – Нікуліним Віталієм Андрійовичем та Директором Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму – Володіним Артемом Вікторович. Вони розповіли детально про специфіку своєї роботи, про національний превентивний механізм в Україні, виклики та проблемні питання, які постали перед місцями несвободи в нашій державі у зв’язку з повномасштабною збройною агресією РФ проти України.

Участь у рамках цієї конференції дала студентам не лише нові знання, але й можливість відчути себе частиною глобального правозахисного руху. Вони мали змогу поспілкуватися з провідними фахівцями у сфері захисту прав людини, обмінятися ідеями та обговорити майбутні перспективи правозахисної діяльності.

Кейван Станіслава, студентка 4-го курсу: «Дана конференція стала важливою платформою для обговорення ключових питань, серед яких: криза у глобальній правозахисній системі; виявлення та повернення українців з російського полону; реінтеграція звільнених цивільних осіб;  захист прав дітей та внутрішньо переміщених осіб. Серед найяскравіших моментів конференції — виступи Президента України Володимира Зеленського, Генерального секретаря Ради Європи Алена Берсе, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця та міжнародних експертів. Щира подяка організаторам за можливість долучитися до такого важливого й актуального діалогу. Переконана, що спільними зусиллями ми можемо змінити хід історії, утверджуючи права людини й цінності демократії».

Суховерський Максим, студент 5-го курсу: «На форумі ще раз зрозумів для себе важливість усвідомлення та захисту основних прав людини. Адже сьогодні такі базові права, як право на життя, право на заборону катувань порушуються ледь не щодня. І лише від нас, людей залежить повага до цих прав та їх дотримання у світі!».

Середенко Валерія, студентка 5-го курсу: «Мати можливість бути частиною такої масштабної події – це незабутній досвід. Надзвичайно актуальні та нагальні теми обговорення, цікаві панельні дискусії, професійні спікери з різних країн світу та спільна мета – боротьба за права людини, справедливість та демократію в умовах жорстокої війни. За ці дні в Києві ми змогли детальніше дізнатися про роботу Уповноваженого з прав людини зсередини, побачити як влаштована структура діяльності, як працює Секретаріат та Представники Уповноваженого в різних стратегічних напрямках. Вдячна університету та Представництву Уповноваженого ВРУ з прав людини в Чернівецькій області за можливість взяти участь у цьому заході».

Nataliia Huralenko

Наталія Гураленко

д.ю.н., проф., завідувачка кафедри теорії права та прав людини

Lera Seredenko

Валерія Середенко

студентка 5-го курсу