Проєкт ЮК

Державна програма кредитування малого бізнесу 5-7-9

Питання. Мені доводилось декілька разів чути від інших людей, що в Україні можна одержати малому бізнесу кредити під невеликий процент. Чи правда це?

Відповідь. Так, правда. Їх надає держава у межах спеціальної програми кредитування мікробізнесу під дев’ять, сім і навіть п’ять процентів. Така підтримка суб’єктів господарювання називається незначною, або малою державною допомогою. До речі, в Євросоюзі уже давно працює безліч таких програм. В Україні пільгові програми з’явилися із 2017 р. та запроваджені на виконання Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» від 03.07.2014 р.

Питання. У чому ж тоді полягає основна ідея пільгового кредитування малого бізнесу?

Відповідь. Основна ідея програми дешевих кредитів для малого бізнесу під 5, 7 чи 9 процентів полягає в тому, що держава намагається всебічно підтримати самозайняте населення, передусім найчисельнішу і поки що найбіднішу його частину.

До речі, банки у цій програмі не є благодійниками, видаючи кредити за такими порівняно малими для України процентами – недоотриманий дохід за процентами їм компенсує держава.

Питання. Хто конкретно із осіб, зайнятих у малому бізнесі, може скористатись із послуг цієї кредитної програми?

Відповідь. Згідно вище визначеного Закону України, таку фінансову підтримку з боку держави може одержати суб’єкт господарювання, у якого існує така потреба. Такий суб’єкт зобов’язаний подати надавачеві цієї допомоги відомості про власну господарську діяльність, про державну допомогу, вже отриману ним за останні п’ять років, про правові підстави для отримання незначної державної допомоги, її форму та мету.

Є ще одна вимога до суб’єкта господарювання для отримання ним цієї незначної державної допомоги – сукупний розмір цієї допомоги одному суб’єкту господарювання незалежно від форми та джерел її одержання не повинен перевищувати за будь-який трирічний період суму, еквівалентну 200 тис. євро, визначену за офіційним валютним курсом, встановленим НБУ, що діяв на останній день фінансового року. Якщо сума такої допомоги буде близька до граничної величини, то з’являється ризик порушити дозволений поріг – тоді доведеться допомогу повертати та ще нести додаткові витрати.

Питання. Скористатися з такої допомоги держави невідкладно?

Відповідь. Так, можна. Наприкінці березня цього року на сайтах Міністерства фінансів та Міністерства економіки з’явилося повідомлення, що така можливість у цьому році існує до 1 вересня 2020 р.

Для того, щоб стати учасником програми, суб’єкти господарювання повинні відповідати певним критеріям і виконувати вимоги держави і банків, куди, до речі, і слід звертатись за такою допомогою.

У програмі 5-7-9 є застереження про неможливість отримати дешеві кредити суб’єктам господарювання, які разом з іншими пов’язаним будь-яким чином контрагентами по спільній діяльності уже подолали бар’єр державної підтримки у 200 тис. євро за будь-якими програмами держави, взятими разом, за останні три роки.

dekan-patsurkivskyy

Петро Пацурківський

Координатор з проведення науково-дослідних заходів, підготовки та виконання навчальних, тренінгових програм з питань фінансових послуг

Проєкт Юридичні клініки – провайдери безоплатної правової допомоги споживачам фінансових послуг

це проєкт, який реалізовується завдяки підтримці Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору».

LC Project

Читайте також: