26 вересня 2024 року локальний осередок ELSA Чернівці реалізував проєкт, присвячений актуальній в контексті сучасних подій темі «Чи може штучний інтелект бути автором?»
Учасники панельної дискусії намагалися знайти відповіді на такі важливі питання як: «Якщо штучний інтелект створює об’єкти авторського права, то чи можемо ми вважати його автором? Як це питання врегульоване на міжнародному рівні та в законодавствах різних країн? Чи існує судова практика щодо таких справ в Україні та світі?»
У ході обговорення своїми міркуваннями щодо порушених проблем поділилися заступник директора з питань інформаційних технологій Наукової бібліотеки Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, кандидат історичних наук, асистент кафедри історії України Олег Шилюк та кандидат юридичних наук, доцент кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства Іван Торончук. Після змістовних та цікавих виступів вони взяли активну участь у подальшій дискусії, під час якої висловили цінні думки щодо використання штучного інтелекту в навчанні та роботі.
Учасники заходу обговорили перші спроби законодавчої регламентації питання штучного інтелекту та авторських прав на прикладі нової редакції Закону України «Про авторське право і суміжні права» 2023 року. У контексті розглянутої проблематики було зазначено, що національні органи європейських держав активно працюють над удосконаленням правового регулювання ШІ, використовуючи різні форми правової регламентації. У зв’язку з цим значна увага була приділена аналізу конвенції Ради Європи «Про штучний інтелект і права людини, демократію та верховенство права», відкритій до підписання 5 вересня 2024 року. Цей документ став першим у світі міжнародним договором, покликаним регулювати питання нейромереж та їх відповідності спільним європейським цінностям верховенства права, демократії, поваги прав людини.
Присутні також відзначити значні зусилля Європейського Союзу щодо підвищення етичності використання штучного інтелекту та адаптації наднаціональних інструментів Співтовариства до викликів сучасності і стрімкого розвитку технологій. Було обговорено передумови та проаналізовано основні положення Європейського акту про штучний інтелект (Artificial Intelligence Act), що набув чинності 1 серпня 2024 року. Метою його ухвалення є гармонізація законодавства держав-членів ЄС і створення сприятливого середовища на ринку для новітніх технологій та інвестицій. Даним законом вперше запроваджено вимоги до нейромереж, необхідність реєстрації їх активності, гарантування кібербезпеки, а також умови правомірного обмеження чи заборони фукціонування окремих систем.
Крім того, було обговорено важливе питання академічної доброчесності у вітчизняних закладах вищої освіти, оскільки в умовах карантину та війни використання штучного інтелекту набуло масового поширення. Окремо розглянули, як саме здійснюється перевірка наукових робіт на оригінальність у Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича.
Останнім часом питання про авторські права на твори, згенеровані нейромережами, набули неабиякого значення у сфері інтелектуальної власності та правозахисної діяльності. Штучний інтелект вже давно демонструє здатність створювати музику, текст, малюнки та навіть компонувати вірші, що тягне за собою цілу низку нагальних правових питань і нові виклики для законодавства України. Тому подібні панельні дискусії та інші заходи стимулюють практикуючих юристів і майбутніх правників до набуття нових знань, пошуку креативних рішень, що сприятимуть адаптації вітчизняної правової системи до викликів сучасності.
Анастасія Лабик
асистент кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства
Каріна Стащишина
в.о. президента ELSA Чернівці, студентка спеціальності «Міжнародне право»