Новини

Коли мовчання – злочин: чому важливо говорити про права жінок та боротьбу із гендерно зумовленим насильством?

Woman Rights

У сучасному світі питання захисту прав жінок та боротьби із дискримінацією мають неабияке значення. У той час, коли представники міжнародної спільноти на численних конференціях та зустрічах голосно заявляють про рівність, свободу вибору, справедливість і повагу до кожного та кожної, мільйони жінок стикаються із приниженням, психологічним тиском, економічним, сексуальним, фізичним насильством. За даними ООН, близько 23% всього населення планети жіночої статі хоча б раз потерпали від фізичної агресії, 7% – сексуального насильства. У 2023 р. 85 тисяч жінок стали жертвами умисного вбивства, 60% з яких постраждали саме від близької особи чоловічої статі. На жаль, це жорстока реальність, починати боротися із якою варто не в приміщеннях державних органів чи штаб-квартирах міжнародних організацій. Ця боротьба повинна зароджуватися у свідомості кожного з нас і передаватися дітям та онукам для того, щоб через кілька десятків років жінки не боялися повертатися ввечері додому, не вагалися говорити «ні», чітко висловлювали свої позиції і були почутими, не боялися здаватися «поганими» чи «незручними» і ще багатьох речей.

Саме ці та багато інших питань стали предметом обговорення під час зустрічі студентів юридичного факультету з Вікторією ВОЛЬСЬКОЮ, юристкою та правозахисницею, тренеркою з асертивності за методом WenDo, координаторкою Українського жіночого конгресу в Донецькій області, волонтеркою, засновницею ГО «Країна вільної громади», яка, окрім цього, проводить моніторинг місць несвободи при Уповноваженому Верховної Ради з прав людини, що відбулася 15 квітня 2025 року за сприяння лабораторії прав людини та лабораторії європейського права. Участь у заході взяли здобувачки спеціальностей «Право» та «Міжнародне право», к.ю.н., доцентка, асистентка кафедри теорії права та прав людини Тетяна ГРЕКУЛ-КОВАЛИК, асистентка кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства Анастасія ЛАБИК.

Під час зустрічі присутні обговорили гендерні стереотипи у сучасному суспільстві, проблеми, з якими стикаються жінки в Україні, зокрема в умовах збройної агресії, відхід від гендерних ролей, самореалізацію, внутрішні страхи і переживання, бар’єри, які потрібно ламати жінці на шляху до успішної кар’єри та розкриття власного потенціалу. Родзинкою заходу став короткий тренінг з асертивності за методикою WenDo, у ході якого пані Вікторія поділилася зі студентками практичними порадами щодо відстоювання своєї точки зору. Окрім цього, розповіла про психологічні хитрощі із протидії фізичному насильству, які можуть урятувати життя навіть у боротьбі із фізично сильнішим та витривалішим нападником. Своїми враженнями від зустрічі поділилися студентки:

«Дякуємо за такий корисний захід для дівчат та важливу інформацію про те, як відстоювати свої кордони. Ми отримали практичні поради щодо способів протидії кривдникам, розглядаючи безпосередні приклади. Усе це доводить, що асертивність у сучасному світі – це не просто гучні слова, а невідʼємна навичка для кожної дівчини. А ще ми переконалися, що навіть будучи такими різними та особливими, насправді, у нас є багато спільного і в цьому наша сила», – Валерія СЕРЕДЕНКО, здобувачка 5 курсу спеціальності «Право».

«Сьогоднішня зустріч з пані Вікторією залишила глибокий слід у моїй душі. Було надзвичайно важливо поговорити про те, що часто замовчується – про насильство, його наслідки і способи захисту. Тема фемінізму у цьому контексті відкрилася для мене по-новому – не лише як боротьба за права жінок, а як підтримка, сила та солідарність. Особливо цінною була інформація про правові механізми захисту, а також про емоційну реабілітацію. Також сподобалося, що зустріч була не лише інформативною, але й емпатійною. Вона надала можливість по-новому поглянути на суть фемінізму – не як на протистояння статей, а як на прагнення до рівності, справедливості та поваги до кожної людини, незалежно від її статі.

Я винесла для себе головне – фемінізм потрібен не лише жінкам, а й усьому суспільству, щоб створити світ, де кожен має рівні можливості та право бути почутим. Щиро вдячна пані Вікторії за таку цінну інформацію!» –Анастасія ТКАЧУК, здобувачка 1 курсу спеціальності «Міжнародне право».

Наостанок відзначимо, що захист прав жінок – це не лише «жіноче питання», не те, про що можна мовчати. Це, насамперед, історія про боротьбу із застарілими соціальними установками, які нав’язують ролі, змушують мовчати, відчувати сором за свою поведінку, слова чи зовнішність. Основна мета такої боротьби – виховати толерантне суспільство, в якому жодна дівчинка не ростиме з переконанням, що її мрії та бажання є чимось другорядним і неважливим.

Висловлюємо щиру подяку пані Вікторії ВОЛЬСЬКІЙ за підтримку, активну громадянську позицію та вагомий внесок у підвищення обізнаності суспільства із питаннями, які справді важливі!

Hrekul-Kovalyk Tetyana

Тетяна ГРЕКУЛ-КОВАЛИК

к.ю.н., доцентка, асистентка кафедри теорії права та прав людини

Anastasiia Labyk

Анастасія ЛАБИК

асистентка кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства