Новини

Онлайн-лекції: «Четверта поправка Сполучених Штатів. Заборона необґрунтованих обшуків і затримань» та «Винесення вироку в США».

Online class

20 та 26 січня 2023 року викладачі кафедри кримінального права та студенти юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича доєднались до онлайн-лекцій на теми: «Четверта поправка Сполучених Штатів. Заборона необґрунтованих обшуків і затримань» та «Винесення вироку в США». Лектором виступив Адам Стівенсон – доктор юридичних наук, професор Університету Вісконсіну у Медісоні, США, Директор Центру Френка Дж. Ремінгтона, учасник програми «Правова допомога ув’язненим».

Своїми враження поділилась студентка 4 курсу юридичного факультету Катерина Роскрут. На її думку: «Лекції видалися надзвичайно пізнавальними. Було дуже цікаво послухати про основи кримінального права США, процедуру винесення вироку та її порівняння з тією, яку передбачає чинне українське законодавство, а також дізнатися про особливості застосування смертної кари, навколо якої і досі тривають численні суперечки, які повʼязані, в тому числі, з 8 поправкою до Конституції США. Не можна не згадати і про інститут «реабілітації» осіб після відбування ними покарання у вигляді позбавлення волі. Йому у США приділяється величезна увага, оскільки, як зазначав професор Стівенсон, необхідно допомогти людині асимілюватися у суспільство, налагодити соціальні звʼязки, знайти роботу і в загальному не допустити її повернення на кримінальну стежину.

Зацікавило питання судового процесу над особами, які не досягли повноліття, так як законодавство кожного штату визначає це по-різному. Наприклад, у штаті Вісконсін, сімнадцятирічна особа підлягає повній кримінальній відповідальності, а найнижчий вік, з якого дитину може бути засуджено, становить 10 років. Проте, це має місце лише у виняткових випадках, наприклад, якщо було вчинено вбивство 1 ступеня, яке передбачає попереднє планування, прямий умисел, в деяких випадках і супутні обставини (жорстокість тощо) і тому вважається особливо тяжким злочином. Тим не менш, професор зазначив, що до неповнолітніх не допустимо застосовувати смертну кару, так само як закон забороняє присуджувати їм довічне позбавлення волі без права на умовно-дострокове звільнення, хоча уповноважені органи можуть на свій розсуд і піти проти встановлених правил, враховуючи особу порушника, можливість його виправлення, обставини справи та інші не менш важливі фактори. Крім того, не всі штати передбачають тримання дітей-злочинців у окремих колоніях для неповнолітніх (juvenile detention facilities) до досягнення ними вісімнадцятиріччя, а натомість вони змушені відбувати покарання разом з «дорослими» злочинцями, серед яких є рецидивісти, серійні вбивці, ґвалтівники, члени банд та інші небезпечні особистості, що не тільки негативно вплине на світосприйняття дитини, а і може становити пряму загрозу її життю та здоровʼю».

Дякуємо організатору – кафедрі інформаційного, господарського та адміністративного права факультету соціології та права КПІ ім. Ігоря Сікорського за запрошення взяти участь у науковому заході.

Olena Yushchyk

Олена Ющик

доцентка кафедри кримінального права

Kateryna Roskrut

Катерина Роскрут

студентка юридичного факультету