Новини

Бінарна лекція на тему: «Примусове виконання судових рішень у цивільних справах»

Binarne zaniattia

Право на судовий захист визначене у ст. 55 Конституції України, включає в себе не тільки розгляд справи по суті та ухвалення законного та обґрунтованого рішення, а й має бути спрямоване на відновлення порушених прав та свобод і забезпечення виконання судового рішення. Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов’язковим до виконання. Обов’язковість виконання судових рішень є одним із важливих та фундаментальних принципів як Конституції, так і цивільного судочинства (ст. 18 ЦПК). Саме на етапі виконання судових рішень відбувається реальний захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб та інтересів держави, підтверджених рішенням суду. Виконання рішення суду є невід’ємною частиною права на справедливий суд. Судові рішення є обов’язковими до виконання на всій території України. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Саме ці та інші питання обговорювалися 28 листопада 2023 року в межах вивчення нормативної дисципліни «Цивільне процесуальне право», к.ю.н., доцентом кафедри процесуального права Татулич Іриною Юріївною та головним державним виконавцем Кіцманського відділу державної виконавчої служби у Чернівецькому районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Сплавською Іриною Корніївною, зі студентами 3 курсу юридичного факультету під час бінарної лекції на тему: «Примусове виконання судових рішень у цивільних справах».

Доповідачі розкрили дискусійні питання стосовно природи виконавчого провадження та його місця у системі права, поняття виконавчого провадження та його ознаки, проаналізували статус учасників виконавчого провадження, деталізували стадії виконавчого провадження та порядок звернення судових рішень до виконання.

Детально обговорювалися питання відкриття виконавчого провадження; представництво інтересів сторін у виконавчому провадженні; заходи примусового виконання, зокрема звернення стягнення на заробітну плату та інші доходи боржника, на кошти на рахунках боржника відкритих в банківських та інших фінансових установах, опис та арешт майна боржника і подальшу реалізацію такого майна, а також розподіл коштів, отриманих від реалізації майна; розшук боржника та транспортних засобів належних боржнику на праві власності; можливість притягнення боржника до адміністративної та кримінальної відповідальності за невиконання законних вимог державного виконавця та ухилення від виконання рішення, а також можливість примусового приводу боржника до відділу державної виконавчої служби; підстави закінчення виконавчого провадження та можливість повторного пред’явлення виконавчих документів до виконання.

Зосереджено було увагу на особливостях виконання рішень про стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей та рішень про стягнення аліментів на період навчання дитини, а також на основні проблеми, що виникають під час виконання рішень немайнового характеру.

Лекторами було звернено увагу на питання судового контролю за виконанням судових рішень у цивільному судочинстві. Здійснено аналіз різних процедур та інститутів під час виконавчого провадження, зокрема, відстрочення і розстрочення виконання, зміна чи встановлення способу і порядку виконання судових рішень, мирова угода в процесі виконання, поновлення пропущеного строку для пред’явлення виконавчого документа до виконання, зупинення виконавчого провадження. Також аналізувалися рішення, які підлягають негайному виконанню та особливості виконання судових рішень у період воєнного стану.

В ході зустрічі присутні мали нагоду задавати актуальні питання щодо виконавчого провадження державному виконавцю, які їх цікавили.

Висловлюємо щиру подяку Сплавській І.К. за проведення такого виду занять та надіємось на подальшу співпрацю та зустріч в стінах юридичного факультету ЧНУ імені Юрія Федьковича. Оскільки актуальною є організація інтегрованих процесів навчання для використання базових знань, умінь, навичок здобувачів в освітній царині. Таке заняття формує мотивацію навчально-пізнавальної діяльності студентів, сприяє розвитку критичного мислення, комунікативних здібностей, систематизації знань.

Iryna Tatulych

Ірина Татулич

доцентка кафедри процесуального права