31 жовтня 2024 року проведено бінарне заняття у рамках навчальної дисципліни «Адміністративне судочинство» для студентів II-го курсу денної форми навчання юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.
В сучасних умовах важко уявити доцільність збереження архаїчних поглядів на традиційні форми навчання студентів-юристів.
Насамперед варто звернути увагу на справедливі очікування студентів, що в процесі навчання вони мають стати хорошими фахівцями – кваліфікованими, затребуваними, наповненими знаннями й практичними навичками правниками, які готові на практиці працювати суддею, адвокатом, прокурором, нотаріусом, юристом чи консультантом.
Завдання викладача – через лекційні та практичні заняття цілеспрямовано впливати на формування у студентів загальних і спеціальних компетентностей із метою якнайкраще підготувати їх до професійної діяльності, в тому числі використовуючи можливості бути присутніми у відкритому судовому засіданні.
Несподіванкою для студентів став факт, що на судове засідання учасники справи не з’явилися, а суду подали клопотання про відкладення судового засідання з причини хвороби адвоката позивача і відпустки представника відповідача.
Суддя-спікер Чернівецького окружного адміністративного суду Олег АНІСІМОВ запропонував студентам оцінити подані клопотання на предмет поважності заявлених причин не явки у судове засідання, а також практично змоделювати виступи із цими клопотаннями в якості представників сторін. За результатами виступів студентів були обговорені можливі варіанти вирішення заявлених клопотань судом, а також наслідки неявки у судове засідання для позивача і для відповідача – суб’єкта владних повноважень. Другу частину заняття було присвячено обговоренню та дії принципів верховенства права, офіційного з’ясування обставин у справі та розумності строків розгляду справи судом при розгляді адміністративних справ, проблемних аспектах розгляду судових справ та якості процесуальних документів, що подаються учасниками справи до адміністративного суду.
У цьому контексті варто зазначити, що проведення бінарного практичного заняття є одним із чинників, що сприяє підвищенню мотивації до навчання у здобувачів вищої юридичної освіти, та є великим надбанням для практичної підготовки студентів до професійної роботи правника.
Щиро вдячні судді-спікеру Чернівецького окружного адміністративного суду Олегу АНІСІМОВУ за бажання поділитися знаннями та досвідом із студентами юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.
Людмила ОСТАФІЙЧУК
к.ю.н., доцентка кафедри процесуального права