24 жовтня 2024 року міжнародне співтовариство відзначає 79-ту річницю з дня створення наймасштабнішої за всю історію людства міжнародної організації – Організації Об’єднаних Націй. Наразі її учасницями є 193 держави, які представляють усі п’ять заселених континентів світу. Система ООН складається із власне ООН, а також більш ніж тридцяти пов’язаних із нею організацій (відомих як програми, фонди, спеціалізовані установи) та охоплює такі важливі для міжнародної спільноти напрямки роботи як підтримка міжнародного миру і безпеки, забезпечення прав людини, гуманітарна допомога, міжнародне право, сприяння сталому розвитку. Зважаючи на ті виклики, які стоять перед світом сьогодні, усе гучніше звучать думки про неефективність ООН та провал визначених у Статуті 1945 року цілей. На жаль, численні збройні конфлікти, у тому числі й російсько-українська війна ХХІ століття, лише підтверджують цю теорію. Проте, важливо розмежовувати оцінку ефективності Організації за різними сферами її діяльності, адже на окремих напрямках вона досягла суттєвих результатів, тоді як досвід роботи в інших став провальним.
Саме цим питанням було присвячено друге у 2024-2025 навчальному році засідання наукового гуртка з міжнародного права, яке проходило у формі дебатів. На засіданні були присутні заступник декана юридичного факультету з наукової роботи та міжнародних зв’язків, к.ю.н., доцент кафедри публічного права Павло Крайній, к.ю.н., доцент кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства Іван Торончук, асистентка кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства Анастасія Лабик. Безпосередню участь у роботі гуртка взяли студенти 1-4 курсів спеціальності 293 Міжнародне право. Наймолодші його учасники зробили одну із перших своїх спроб публічних дебатів: виступи першокурсників, які аргументували позитивні та негативні аспекти діяльності Організації Об’єднаних Націй, стали основою для подальшої дискусії між рештою присутніх. У ході засідання було обговорено результати діяльності ООН в галузі освіти, охорони здоров’я, збереження культурної спадщини, гуманітарні місії; проаналізовано роботу Ради Безпеки, результати миротворчих операцій, право «вето» постійних членів Радбезу, а також роль ООН в умовах збройної агресії рф проти України. Міркуючи над викликами та перспективами подальшого розвитку Організації Об’єднаних Націй, студенти змогли удосконалити та розширити свої знання, набуті в результаті вивчення таких дисциплін як «Історія міжнародного права», «Міжнародне публічне право», «Міжнародний захист прав людини».
У ході плідної роботи учасники наукового гуртка дійшли висновку про необхідність реформування Організації Об’єднаних Націй, яка, хоч і досягла значних успіхів у питаннях продовольчої безпеки, гуманітарної допомоги, моніторингу і статистики, проте продемонструвала недієвий механізм гарантування глобальної безпеки та миру, задля чого власне і була створена. Саме тому перед фахівцями з міжнародного права постало завдання щодо розробки і запровадження необхідних структурних змін, які б сприяли підвищенню ефективності та прозорості Організації, досягненню рівності і балансу інтересів усіх держав-учасниць. Віримо, що нова генерація юристів-міжнародників продовжить важливу місію щодо підвищення правової свідомості і культури, сприяння розвитку міжнародної спільноти, а також встановлення миру та безпеки на Землі.
Світлана КАРВАЦЬКА
д.ю.н., професор, в.о. завідувача кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства
Анастасія ЛАБИК
асистент кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства