Новини

5 років діалогу і 25 років медіації в Україні: від протистояння до порозуміння

Conference Attendance

2019 рік є ювілейним  для медіації та діалогу в Україні. Четверть сторіччя тому були створені перші організації, які займаються розвитком медіації, популяризують та практикують медіацію в країні, а протягом п’яти років в Україні потужно здійснюється та на державному рівні підтримується культура діалогу в Україні.

Саме цій події, свого роду підбиттю підсумків і було присвячено Міжнародну конференцію «5 років діалогу і 25 років медіації в Україні: від протистояння до порозуміння», яка проходила в Одесі на початку грудня, участь в якій взяли викладачі кафедри публічного права юридичного факультету Оксана Меленко та Лідія Нестеренко.

Спікерами заходу були: виконавчий директор Офісу реформ Кабінету міністрів України Антон Ященко, заступник Міністра охорони здоров’я України Олена Сімоненко, зступник Міністра у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України з питань європейської інтеграції Олексій Ілляшенко; Посол Генрік Вілладсен, Координатор проектів ОБСЄ в Україні, регіональна радниця з питань конфліктів Посольства Великої Британії в Україні Рейчл Вільямс, Радник генерального консульства Республіки Болгарія м. Одеса Ніколай Дімітров, керівник Одеської обласної групи медіації Інна Терещенко, голова Національної асоціації медіаторів України Діана Проценко, керівник Інституту миру та порозуміння Роман Коваль та інші експерти. Потужний склад учасників, їх досвід, практика, життєва позиція без перебільшення підтверджує великий інтерес і масштаб даної події та реальної практики запровадження примирювальних процедур в Україні.

Проведення конференції було організовано за трьома паралелями: «Діалог», «Медіація», «Шкільна медіація». Кожен з учасників міг на власний розсуд обрати тематику, яка його цікавить найбільше, бути дотичним до обговорення питань, з якими стикається на практиці, питаннями, які на його думку потребують вирішення.

Породили живий інтерес, жваві дискусії, обговорення проблеми, присвячені: інтеграції українських експертів з медіації в міжнародну професійну спільноту, взаємодії між спільнотою медіаторів і стейкхолдерами, етиці партнерства всередині спільноти медіаторів, практичним аспектам діяльності медіаторів та вплив основної професії на медіацію, інституційним механізмам діяльності медіаторів, популяризації, впровадженню та алгоритмам функціонування шкільної медіації, посиленню спроможності шкільних медіаторів, організації і фінансовій сталості професійних НУО, галузевим особливостям застосування медіації. Цікавим стало завершення заходу, що відбувся не тільки традиційним підбиттям підсумків роботи конференції, а й воркшопом із відновлення власних внутрішніх ресурсів, який провів медіатор Андрій Гусєв.

Такі заходи, які є місцем акумулювання нових ідей, пропозицій, вони дають можливість в подальшому розробки, прийняття та виконання рішень в напрямку розв’язання спорів в будь-якій сфері та рівні, запобігання перешкодам та непорозуміння щодо застосування медіації. Конференція поєднала теорію та практику, створила вільне та сприятливе середовище для роботи міжнародних та національних експертів, представників урядових та неурядових організацій, міжнародних організацій, учасників діалогових процесів, дослідників і вчених.

Важливою є і активна позиція Буковинського центру медіації, лабораторії медіації, арбітражу та переговорів кафедри публічного права юридичного факультету, які є завжди активними учасниками конференцій, форумів медіації. В свою чергу вони не тільки навчають, а й успішно практикують медіацію.

Oksava V Melenko

Оксана Меленко

доцент кафедри публічного права