Питання: Так званий Закон України про фінансовий моніторинг уже набрав чинності. Як це відобразиться на споживачах фінансових послуг?
Відповідь: Закон впроваджує ризик-орієнтований підхід у роботі з клієнтами. Високоризикових клієнтів перевірятимуть більш прискіпливо. Наприклад, політиків чи олігархів – тих, хто може проводити операції на великі суми.
Операції студентів, пенсіонерів, клієнтів в рамках зарплатного проєкту та «білого» бізнесу, що платить податки – перевірятимуть менше. Ризики, що перераховані особи займаються відмиванням грошей, мінімальні, 95% банківських клієнтів належать саме до низькоризикової категорії.
2. Збільшено граничний поріг операцій обов’язкового фінмоніторингу. Раніше банки в обов’язковому порядку повідомляли Держфінмоніторинг про всі операції від 150 тис. грн, а серед підстав для цього було аж 17 ознак. Закон про фінансовий моніторинг збільшив граничний поріг суми до 400 тис. грн та зменшив список ознак ризикових операцій до чотирьох. Це такі операції: готівка; переказ коштів за кордон; операції політиків; операції клієнтів з держав, які працюють «в антилегалізаційній сфері», як, наприклад, Північна Корея. Це все дасть змогу легше дихати легальному бізнесу та банківським клієнтам, іншими словами, величезній більшості споживачів фінансових послуг.
3. Новий Закон надав суттєву перевагу клієнтам банків, як, наприклад, дистанційна ідентифікація. Це означає, що тепер, аби відкрити рахунок у банку, не потрібно йти у його відділення. Засвідчити свою особу ви тепер можете або через відеозв’язок, або через систему BankID. Є й інші варіанти.
4. Цей закон розширив вимоги до ідентифікації тих клієнтів, хто робить переказ грошових коштів. Але це не стосується переказів грошей з картки на картку адже банківська картка вже ідентифікована, банк має інформацію про власників карток.
У вищезазначеному випадку йдеться переважно про перекази без відкриття рахунку, наприклад, поповнення рахунку через термінал. Якщо ви будете поповнювати рахунок через термінал на суму 5 тис. грн і більше, потрібна ваша ідентифікація. НБУ повідомляв, що до кінця 2020 року платіжні термінали банків будуть обладнані спеціальними зчитувачами карт. Ці правила не стосуються: оплати комунальних послуг, сплати податків та інших обов’язкових державних платежів, оплати товарів чи послуг, поповнення кредитних карток до 30 тис грн. У цьому випадку ідентифікація не буде здійснюватися!
5. Новий Закон розширив перелік суб’єктів первинного фінмоніторингу, тобто тих, хто фактично проводить ідентифікацію клієнта. Їх перелік поповнили поштові оператори, ріелтори, юристи, представники грального бізнесу, ті, хто надає податкові консультаційні послуги. Усім їм надано достатньо часу на адаптацію до кінця 2020 року!
Якщо ви сумлінний клієнт і не проводите незаконних операцій, то ви отримаєте завдяки новому закону про фінансовий моніторинг додаткові переваги, до прикладу, дистанційну ідентифікацію та ряд інших. Але якщо споживач фінансових послуг свідомо чи мимовільно втягнутий у незаконні фінансові схеми, то ймовірність потрапити йому під санкції держави зросла у геометричній прогресії.
Петро Пацурківський
Координатор з проведення науково-дослідних заходів, підготовки та виконання навчальних, тренінгових програм з питань фінансових послуг