Питання забезпечення та захисту прав людини в Україні особливо гостро постали після початку повномасштабного вторгнення росії на територію нашої держави. Численні вбивства українських громадян, застосування тортур, зокрема з мотивів національної, релігійної приналежності, залучення до примусових робіт і військової служби в армії ворога, депортація населення тимчасово окупованих територій до рф, жорстоке поводження з дітьми та їх примусове вивезення у віддалені області росії – це лише невелика частина тих жахіть, з якими зіткнулися українці з 2014 року. У зв’язку з цим органи державної влади та посадові особи змушені були активізувати та реформувати свою роботу з тим, щоб ефективно реагувати на виклики воєнного стану.
Ці та інші питання стали предметом обговорення під час бінарної лекції, організованої 23 жовтня 2024 року для здобувачів спеціальності 293 Міжнародне право в рамках викладання навчальної дисципліни “Права національних меншин у міжнародному праві”. Доповідачами стали к.ю.н., доцент кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства Іван Торончук, а також запрошені гості: Регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Чернівецькій області Аріна Лупу та Регіональний консультант-координатор Спільного проєкту Верховного комісара ОБСЄ та Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області Діана Чернушка. Захід був присвячений актуальним питанням співпраці міжнародних організацій (зокрема ОБСЄ) та Уповноваженого ВРУ з прав людини щодо захисту прав національних меншин в Україні.
Так, пані Аріна Лупу розповіла про діяльність у цілому та структуру Офісу Омбудсмана України, розкрила процедуру звернення до Уповноваженого у випадку порушення чи обмеження прав людини. Разом зі студентами проаналізувала звіт про діяльність Омбудсмана за 2023 рік за кожним із напрямків його роботи, а також реалізацію пункту 4 Української Формули Миру.
Пані Діана Чернушка розкрила один із важливих напрямків діяльності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини – моніторинг додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних і релігійних поглядів. Розповіла про реалізацію спільного проєкту Верховного комісара ОБСЄ та Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини “Інструментарій моніторингу прав національних меншин (спільнот)”. У цьому контексті проаналізувала етнополітичну ситуацію у Чернівецькій області, зумовлену її географічним розташуванням та історичними факторами. Також звернула увагу на Спеціальну доповідь Омбудсмана щодо дотримання прав національних меншин (спільнот) та корінних народів в умовах збройної агресії рф проти України за 2023 рік.
Висловлюємо щиру подяку запрошеним гостям, випускницям юридичного факультету за те, що поділилися власним досвідом та допомогли майбутнім юристам отримати цінні знання в галузі захисту прав національних меншин, адже питання національної ідентичності та міжкультурного діалогу мають неабияке значення для розбудови успішної правової держави!
Світлана КАРВАЦЬКА
д.ю.н., професор, в.о. завідувача кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства
Анастасія ЛАБИК
асистент кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства