BlOG

Вихід за кордони в юридичній професії

Romania Study

Протягом другого семестру 2021-2022 н.р. студентка 411 групи Гриб Наталія Василівна проходила навчання за обміном у Сучавському університеті «Штефан чел Маре» (м. Сучава, Румунія). Про свої враження від досвіду навчання за програмою обміну вона вирішила поділитись із читачами сайту.

«На мою думку, головним стимулом для особистого та професійного розвитку є вихід з так званої «зони комфорту», і саме шукаючи цей ріст я подала документи на грант для навчання за кордоном за програмою Еразмус+, про що ні разу не пошкодувала. Даний обмін став для мене ковтком свіжого повітря та відкрив нові горизонти юридичної професії. Новий університет, викладачі та одногрупники звучить насторожливо, але одночасно цікаво.

Враховуючи те, що я вільно володію румунською мовою, протягом навчального семестру я прослухала курси з вибраних предметів румунською мовою та відчула себе повноцінною студенткою університету. Зацікавив підхід викладачів до проведення лекцій та семінарів, більша частина навчання студентів базується на практичній діяльності шляхом реалізації різного роду проєктів. Мною були досліджені різні інститути права відповідно до законодавства України та Румунії, що дозволило виявити наші переваги та недоліки, тому цей семестр був вдвічі насиченішим інформацією. Надзвичайно цікаво висвітлювати специфіку галузей українського права перед викладачами, що спеціалізуються в сфері румунського права та разом їх аналізувати. Пари з криміналістики та судової медицини проходили в оснащених лабораторіях, відтак кожний студент зміг відчути себе криміналістом.

Моє навчання збіглося з початком повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України, що морально ускладнило перший місяць адаптації, оскільки відчувала себе вкрай неспокійно, тому що виїхала і залишила рідних в такий час. Проте в Румунії я зрозуміла, що ми завжди знаходимося там де з нас є найбільше користі, і перебуваючи закордоном я маю більше можливостей допомогти своїй країні. Так розпочалося моє волонтерство: в пунктах прийому біженців та на КПП «Сірет». Історії людей зворушували до глибини душі, їхні розгублені погляди залишилися в моїй пам’яті надовго. Я мала можливість бути тим голосом, що висвітлював реальні події в нашій країні. В університеті я познайомилася зі студентами з України, які волонтерили, та й не тільки вони, а абсолютно усі студенти та викладачі, відчувалася максимальна підтримка. Запам’ятався переклад розмови з українськими дітьми, що втекли від війни, який я здійснювала для французько-германського видавництва, журналісти були приголомшені сміливістю нашої нації.

Університет та ESN Suceava для іноземних студентів, організовували чисельні культурні, розважальні та благодійні заходи, зокрема: вечори кіно англійською мовою, вистави студентського театрального гуртка, вечори співу, марш випускників, змагання з волейболу та футболу, пікніки, інтернаціональні вечері, екскурсійні тури містами Румунії.

Під час навчання я обмінювалася досвідом та культурою зі студентами з різних куточків світу: Вірменії, Албанії, Чорногорії, Туркменістану, Таджикистану, Коста-Рики, Сенегалу, Китаю, Іспанії, Індонезії, Молдови, Туреччини.

Закордонне навчання однозначно вплинуло на мене як на особистість. Тепер я з новими силами продовжую навчання на рідному юридичному факультеті та цікавлюся порівняльним правом.

І, на останок, особиста порада, спробуйте навчання за обміном в іноземних університетах та отримайте цікавий досвід і море емоцій».

Наталія ГРИБ

студентка 4 курсу