Новини

Воркшоп для аспірантів юридичного факультету з підготовки силабусів англійською мовою

Workshop for Phds

В умовах стрімкої цифровізації суспільства перед системою освіти постає завдання підготовки сучасного фахівця, який з одного боку буде спроможним використовувати новітні інформаційно-комунікативні технології для отримання знань, а з іншої сторони – матиме можливість брати оптимальну участь у різноманітних формах співпраці з іноземними колегами у відповідній сфері, що також стає можливим завдяки діджіталізації навчального процесу.

Ще однією безсумнівною перевагою більш активного застосування онлайн-ресурсів у викладацькій діяльності є можливість організовувати унікальні спільні заходи за участі відомих науковців та фахівців з-за кордону, що зрештою дозволяє здобувачам вищої освіти отримувати ті ж знання, як і їх однолітки закордоном у провідних світових університетах.

Саме такий захід відбувся 13 листопада 2023 року на базі юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Для аспірантів 1 і 2 року навчання було проведено англомовний практикум під назвою: «Crafting Effective Syllabi for Legal Courses: A Practical Workshop», присвячений особливостям розробки та створення силабусів навчальних дисциплін англійською мовою для студентів ОП «Право» і ОП «Міжнародне право».

Воркшоп був проведений спільно фахівчинею з юридичної англійської мови та почесною професоркою Школи права імені Роберта Х. Маккінні Кетрін М. Бек (США) та к.ю.н., доценткою кафедри приватного права ЧНУ Оксаною Кіріяк.

Напочатку зустрічі професорка Бек наголосила на тому, що зараз спостерігається втілення стійкої тенденції до зближення загальних вимог до оформлення звітної документації щодо освітніх програм (щодо дисциплін, віднесених до обов’язкових, так і тих, які вважаються дисциплінами вільного вибору) у країнах системи континентального та загального права, що є свідченням симпліфікації та уніфікації навчального процесу у глобальному контексті.

В ході зустрічі доц. Оксана Кіріяк наполягала на важливості знаходження і підтримання органічного балансу в ході викладання юридичних дисциплін англійською мовою, адже саме викладач має маневрувати інформаційним потоком таким чином, що рівнозначно залучити до активної роботи і тих студентів, які вільно володіють іноземною мовою, і тих, котрі лише починають її опановувати (з тим, щоб недостатнє знання мови не стало перепоною в отриманні правничої інформації).

Окрема увага присутніх була приділена питанням інноваційного збагачення навчальних дисциплін за рахунок використання інтерактивних завдань на різноманітних онлайн-платформах та за допомогою навіть художніх фільмів на юридичну тематику чи спеціалізованих підкастів юристів-практиків.

З особливостями підготовки та написання силабусів у своїх закладах вищої освіти учасників зустрічі ознайомили присутні на заході представники партнерських закладів вищої освіти, зокрема: Д.ю.н. Олексій Макаренков – заступник декана юридичного факультету Запорізького національного університету з міжнародної роботи, професор кафедри історії і теорії держави та права юридичного факультету (м. Запоріжжя); д.ф. Наталія Булат – керівниця відділу академічної мобільності та грантової підтримки центру міжнародної освіти Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, доцентка кафедри цивільно-правових дисциплін (м. Одеса); д.ю.н. Яна Триньова – доцентка, професорка кафедри кримінального, кримінально-виконавчого права та кримінології Пенітенціарної академії України (Чернігів);  д.ю.н. Надія Максимцева – представниця Державного торговельно-економічного університету (м. Київ).

Своїми враженнями від нового формату взаємодії діляться аспіранти юридичного факультету:

Іван Захарчук, аспірант 1 року навчання, партнер АО «ЮК «Фортуна»: Цей захід є яскравим прикладом інноваційного підходу до формування складових освітнього процесу. Особливого місця заслуговує диспут щодо використання архаїзмів при застосуванні понятійно-категорійного апарату в процесі створення навчального плану. Доступність не може бути принесена в жертву традиційності, а гнучкість силабусів й освітнього процесу в цілому слід розглядати радше як продиктовану часом необхідність, аніж як альтернативну складову методики. Зважаючи на останню практику ЄСПЛ існує тенденція щодо уникнення надлишкового формалізму в діяльності різних структур, тож основним мірилом відповідності методики може слугувати лише якість здобутих знань та набутих навичок студентами-аспірантами, що вочевидь залежить від кількості таких заходів на факультеті.

Віталій Шевчук, аспірант 1 року навчання, юрисконсульт II категорії ТОВ «Чернівецька обласна енергопостачальна компанія»: Прослухавши практичний воркшоп про створення  силабусів по правничих курсах, можна відзначити, в першу чергу, високу кваліфікацію професорки К. М. Бек, а також вміння подавати інформацію у інтерактивному форматі. Крім того, О. В. Кіріяк на практичному воркшопі розкрила «бекграунд» роботи із силабусами, а також «підводні камені», які можуть виникнути при складанні останніх. В цілому зустріч була цікавою, змістовною та інформативною.

Андрій Гордаш, аспірант 2 року навчання: В результаті моєї участі у цьому заході, я отримав нові знання та навички щодо методики побудови силабусів, їх внутрішньої структури та змісту. Складена лекторками презентація була для мене дуже корисною та надзвичайно інформативною і, безумовно, може слугувати прикладом у моїй подальшій науковій діяльності. Корисно було почути рекомендації науковців із інших вищих навчальних закладів, які також поділилися власним досвідом складання силабусів з різноманітних дисциплін, що мають викладатися англійською мовою для майбутніх правників України.

Катерина Гермак, аспірантка 1 року навчання, секретарка судових засідань Шевченківського районного суду м. Чернівці: Щиро дякуємо за проведений івент. Було дуже цікаво. Неймовірні спікери, які донесли інформацію дуже легко та класно. Насправді дуже круто, що наш університет співпрацює з такими потужними фахівцями, які діляться своїм досвідом. Особливо приємно бачити, різноманітні заходи за участі іноземців, адже в наш час англійська є невідʼємною частиною професійного життя.

На зустрічі також були присутні співробітники юридичного факультету, які залучені до низки англомовних заходів за підтримки Програми USAID “Справедливість для всіх”.

Nataliia Huralenko

Наталія Гураленко

д.ю.н, проф., завідувачка кафедри теорії права та прав людини