BlOG

Відпустки в період дії воєнного стану: що потрібно знати

Vacation Travel Ukraine

На час війни Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року № 2136-ІХ (далі Закон № 2136- ІХ) запроваджено нові правила та ряд обмежень щодо того, як надавати відпустки.

Як надається щорічна основна відпустка в період воєнного стану

Під час воєнного стану щорічні основні відпустки надаються згідно графіку, але враховуються обмеження, встановлені Законом № 2136-ІХ, зокрема щодо тривалості щорічної основної оплачуваної відпустки. Так, згідно ч. 1 статті 12 Закону № 2136-ІХ під час воєнного стану роботодавець може надати працівнику щорічну основну оплачувану відпустку тривалістю 24 календарні дні. Це не означає, що працівники, які мають право на щорічну основну відпустку більшої тривалості, втратять право на її частину, що перевищує 24 календарні дні. Невикористану частину відпустки роботодавець надасть після завершення дії воєнного стану.

Інші види оплачуваних відпусток, заплановані у графіку, можуть надаватися також.

Законом № 2136-ІХ запроваджено спеціальну норму, яка поширюється на працівників, що залучені до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури. Зокрема на підставі ч. 2 статті 12 Закону роботодавець має право протягом періоду дії воєнного стану відмовити такому працівнику у щорічній або будь-якій іншій відпустці, окрім таких видів відпусток як:

  • у зв’язку з вагітністю та пологами;
  • для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

При підготовці наказу про щорічну відпустку або додаткову відпустку працівників, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи, слід взяти до уваги, що на період воєнного стану не діє норма статті 73 КЗпП «Святкові й неробочі дні». Тому при визначенні тривалості цих відпусток враховуються святкові та неробочі дні (на час воєнного стану в Україні).

В тому випадку, якщо працівник працює дистанційно в Україні або за її межами, отримати заяву та ознайомити такого працівника з наказом про відпустку можна за допомогою доступних засобів зв’язку. При цьому бажано скласти протокол про ознайомлення працівника з наказом.

Чи може роботодавець відмовити працівнику у наданні щорічної відпустки

Відповідно до статті 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. (із змін.) черговість надання відпусток визначається відповідними графіками, затвердженими власником або уповноваженим ним органом за погодженням із профспілковою організацією, і доводиться до відома всіх працівників. Роботодавець може, але не зобов’язаний надавати відпустку поза графіком. Отже, має право відмовити у щорічній відпустці в інший строк, ніж було заплановано у графіку.

Крім того, діє спеціальне правило щодо відпусток тих працівників, які залучені до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури (ч.2 статті 12 Закону № 2136-ІХ ). Тобто, якщо працівник потрібен для забезпечення виконання робіт, а замінити його немає ким, роботодавець має право під час воєнного стану відмовити у щорічній або іншій відпустці, окрім відпусток:

  • у зв’язку з вагітністю та пологами;
  • для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Як компенсуються відпустки при звільненні на період дії воєнного стану

Правила компенсації відпусток під час дії воєнного стану не змінилися, водночас для деяких працівників зменшилася тривалість щорічної основної оплачуваної відпустки, яку вони можуть використати.

Згідно статті 24 Закону України «Про відпустки» у разі звільнення працівника роботодавець виплачує грошову компенсацію за всі невикористані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи.

У період дії воєнного стану щорічна основна відпустка відповідно до ч. 1 статті 12 Закону № 2136-ІХ надається працівникам тривалістю 24 календарні дні. Працівники, які мають право на щорічну відпустку збільшеної тривалості, зможуть використати лише 24 календарні дні щорічної відпустки, але кількість днів відпустки, на яку вони мають право, не змінилася. Тож при звільненні щорічну основну відпустку компенсують з огляду на її тривалість у мирний час.

Lyudmila Vakaryuk

Людмила Вакарюк

доцент кафедри приватного права