22 лютого 2022 року відбулася відкрита онлайн-лекція дослідниці Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, членкині комітету ААУ з охорони здоров’я, адвокатки PHD, LLM, Наталії Тарасівни Петрицин-Дубицької на тему: «Спадкове право: поняття, засади, місце в системі приватного права України та міжнародно-правова імплементація».
Первинним етапом зустрічі, стало вираження бажання лекторки, поділитися певною частиною власних наукових та практичних здобутків з присутніми. В межах тематики розкрито основні положення, зокрема доктринальні підходи Львівської школи права та її науковців щодо розуміння поняття спадкового права та відмежування від суміжних інституцій, окреслено та проаналізовано основні засади, надана загальна характеристика місцю спадкового права в системі приватного права України, окреслено види нормативно-правових актів відчизняного законодавства, які регулюють спадкові правовідносини.
Окрему увагу приділено історичному розвитку спадкового права та його трансформації в сучасну правову систему. Згадано Дигести Юстиніана, як джерело римського спадкового права, адже саме в них закладені провідні, на той час, теорії спадкування, основні положення яких були рецепійовані до сучасного цивільного права та законодавства.
Крізь призму суб’єктивного складу спадкових правовідносин, дано характеристику таким поняттям як «спадкове правонаступництво» та «спадкова трансмісія», роль жінки в спадковому праві Стародавнього Риму, участь в судовому процесі нотаріуса, як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, розглянуто питання спадкування з іноземним елементом.
Запропоновано подальше дослідження проблеми застосування новітніх методик народження дитини, а саме посмертну та постмортальну репродукцію, та участь дітей, народжених таким шляхом, в спадковому праві України. Наведено приклади регулювання даного питання в законодавстві Франції. Акцентовано увагу на імплементації норм міжнародного права.
Викладення актуальних питань, акцентування уваги на основних правових аспектах спадкового права, інформативна насиченість, все це сприяло зацікавленості слухачів та встановленню контакту з аудиторією. За кожним питанням лекції було зроблено висновки, а наприкінці відено час для відповідей на запитання.
Вікторія Анатійчук
к.ю.н., асистент кафедри приватного права