23 травня 2025 року викладачами кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства був проведений тренінг для поліцейських з питань міжнародно-правового регулювання прав на свободу та особисту недоторканість, заборони катувань, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження чи покарання. Серед учасників – особовий склад СОДІТТМДЗ УГІ ГУНП в Чернівецькій області, працівники ізолятора тимчасового тримання, інспектори з дотримання прав людини.
Зі вступним словом до учасників тренінгу звернулася Світлана Карвацька, докторка юридичних наук, професорка, в.о.завідувача кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства, яка окреслила важливість даної проблематики, зокрема, те, що ст. 3 ЄКПЛ встановлює безумовну заборону катувань, нелюдського чи такого, що принижує гідність, поводження й покарання. Абсолютна заборона катування є імперативною нормою міжнародного права і закріплена в усіх основних міжнародних нормативно-правових актах, починаючи від загальних принципів міжнародного права, міжнародних документів звичаєвого права і закінчуючи міжнародними договорами. Міжнародні нормативно-правові акти, які ратифіковано у встановленому порядку і які, відповідно до положень ст. 9 Конституції України, є частиною національного законодавства, встановлюють сувору заборону щодо вказаних дій.
Тренінг складався з наступних блоків:
- Теоретичний блок, у рамках якого Анастасія Лабик, асистентка кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства у своїй презентації висвітлила історію зародження, розвиток та особливості міжнародно-правових стандартів з прав людини загалом та свободу та особисту недоторканість, зокрема. Учасники мали змогу дізнатися про рішення Європейського суду з прав людини у справах про порушення права на свободу та особисту недоторканість, заборона катувань, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження чи покарання.
- Практичних блок, у ході якого Руслан Іванюк, асистент кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства, практикуючий адвокат, співзасновник АО «Бобровніков, Іванюк і партнери» запропонував присутнім цікавий та змістовний діалог – ознайомив учасників тренінгу з правовими механізмами захисту прав людини на практиці, зокрема, проінформував щодо окремих аспектів справ, що стосувались порушення прав осіб під час затримання та надання показів, у яких він виступав адвокатом. Учасники тренінгу мали можливість задати спікеру питання щодо складних випадків та специфічних процедурних нюансів, які можуть виникнути на практиці.
- Змагально-ігровий блок, метою якого було в інтерактивній формі перевірити отримані учасниками тренінгу знання з попередніх двох блоків. Всі учасники тренінгу були поділені на дві команди. Модераторкою змагання була д.ю.н., професорка Світлана Карвацька. Учасникам було запропоновано десять питань щодо міжнародно-правового регулювання права на свободу та особисту недоторканість, заборони катувань, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження чи покарання прав людини, після чого учасники мали визначити, чи озвучена теза є «правдою» або «міфом». Правильні відповіді команд фіксувались журі. Відрадно відзначити, що учасники дуже активно відповідали на питання та продемонстрували свою уважність при отриманні інформації у двох перших блоках, і, як результат – гарні знання та обгрунтовані відповіді. Мета такого формату повністю себе виправдала, адже така форма спілкування на відміну від традиційного навчання, орієнтована не стільки на правильну відповідь, а, насамперед, на запитання та пошук. За підсумками змагання була визначена команда-переможець. Проте незалежно від результатів інтелектуального батлу, подарунки – монографії викладачів кафедри – отримали обидві команди.
- Психологічний блок, метою якого було дати учасниками тренінгу знання стосовно емоційних, поведінкових, професійних та інших ознак професійного вигорання працівників ізоляторів тимчасового тримання, а також основні способи та методи мінімізації професійного вигорання. Проблема професійного вигорання для працівників ізоляторів тимчасового тримання і питання дотримання прав осіб, що перебувають під вартою, взаємопов’язані. Співробітники з ознаками професійного вигорання в окремих випадках можуть бути схильними до порушень етичних норм чи зловживання службовим становищем, що може призвести до порушень прав людини, судових позовів та погіршення іміджу пенітенціарної системи загалом.

Окрім практичних рекомендацій щодо виявлення та способів подолання професійного вигорання, модераторкою цього блоку Оксаною Вайцеховською, докторкою юридичних наук, професоркою, учасникам була надана можливість визначити власний рівень професійного вигорання шляхом заповнення підготовленого тесту. За його результатами кожний з учасників тренінгу зміг для себе зрозуміти свій рівень професійного вигорання та сформувати для себе необхідні кроки, які йому необхідно зробити, для його мінімізації.
Проведений захід ще раз переконливо засвідчив, що такі тренінгові форми навчання охоплюють увесь потенціал учасника: рівень та обсяг його компетентності як соціально-професійної, так інтелектуально-емоційної, самостійність та здатність до взаємодії. Безперечно, і це відзначили присутні на тренінгу, що така форма є також взаємокорисною для усіх учасників – як для слухачів (здобувають нові знання та навички), так і для викладачів-спікерів (виявляють змістовні площини, які насамперед, цікаві для аудиторії, та професійно їх заповнюють).
Висловлюємо вдячність адміністрації юридичного факультету – за можливість проведення даного тренінгу, а поліцейським – не тільки за їх зацікавленість, активність та вмотивованість під час тренінгу, а й за складну щоденну службу задля забезпечення у своїй роботі міжнародно-правових стандартів права на свободу та особисту недоторканість.

Оксана Вайцеховська
д.ю.н., професор кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства