9 травня на базі юридичного факультету відбувся важливий професійний захід, присвяченому актуальним питанням адміністративної процедури, зокрема законодавчого її регулювання, необхідність адаптації норм матеріального та процесуального права до положень Закону України «Про адміністративну процедуру, виклики, які з цим пов’язані, а також аналізу практики застосування цього закону, судової практики.
Про європейську практику застосування адміністративної процедури та вітальним словом виступив Віргіліюс Валанчюс, старший міжнародний експерт Проєкту Право-Justice», суддя Загального суду ЄС (2016-2023).

З інтерактивними лекціями на тему «Про ключові новели законів України «Про адміністративну процедуру» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про адміністративну процедуру» (4017), а також інше законодавство у цій сфері (закони 3813, 3993 та ін.) та «Адміністративний акт. Вага процедурних порушень та правила вирішення колізій із ЗАП. Роль адміністративного суду у впровадження ЗАП» виступив Віктор Тимощук, старший науковий співробітник Інституту держави і права ім Корецького НАН України, заступник голови Правління Центру політико-правових реформ, національний експерт Проєкту «Право-Justice», кандидат юридичних наук.
Суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, доктор юридичних наук, професор Володимир Бевзенко виступив з двома лекціями з серією питань-відповідей на теми «Адміністративна процедура:зміст, види, особливості» та «Адміністративний орган: поняття, сутність, види».
Про проблеми застосування Закону України «Про адміністративну процедуру» при здійсненні правосуддя дискутували разом з Олегом Анісімовим, суддею Чернівецького адміністративного окружного адміністративного суду, доктором філософії в галузі права.
Практичним і науково обгрунованим був виступ Віталія Уркевича, секретаря Великої Палати Верховного Суду, доктора юридичних наук, професора, члена-кореспондента Національної академії правових наук України на тему «Юрисдикційність спорів за участю адміністративного органу».

Беззаперечно, прийняття Закону України «Про адміністративну процедуру» є важливим кроком в процесі євроінтеграції України, визначає чіткі правила та порядок взаємодії особи з адміністративними органами, має на меті забезпечити прозорість, справедливість дій органів публічного адміністрування у процесі надання адміністративних послуг, здійснення інспекційної (контрольної, наглядової) діяльності, вирішення інших справ за заявою особи або за власною ініціативою адміністративного органу.
І роль суддів, коли мова йде про порушення Закону «Про адміністративну процедуру» — ключова і відповідальна, оскільки суд є останньою інстанцією захисту прав особи у випадку зловживання або недотримання владою встановлених процедур, ухвалення рішень, що стосуються прав та обов’язків конкретної особи.
Заявлені в програмі семінару теми лекцій якраз покликані були дати відповіді на актуальні питання і цінним для юридичного факультету бути частиною діалогу, що об’єднує суддів, наукову спільноту та практиків задля обговорення актуальних проблем і подальшого вдосконалення процедур, які мають бути максимально відкритими, справедливими та доступними.
Дякуємо Національній школі суддів України, PRAVO-JUSTICE, спікерам і всім учасникам за жваву дискусію, фахові висновки в пропозиції!

Оксана Меленко
к.ю.н., доцент, заступник декана юридичного факультету