Цьогоріч, 26-го квітня, минає 35 років, як на 4-му енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції сталася катастрофа планетарного масштабу, яка є найбільшою за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком. Вибух на четвертому енергоблоці спричинив зростання радіаційного рівня до межі, в 30-40 разів більшої, ніж під час вибуху в Хіросімі в 1945 році.
Радіоактивна хмара від аварії пройшла над європейською частиною СРСР, більшою частиною Європи, східною частиною США. Із зони забруднення евакуювали 200 тис. людей. Під виселення потрапили міста Прип’ять і Чорнобиль і ще 74 поселення. Ця страшна подія стала однією з найтрагічніших сторінок сучасної історії України, Європи і всього світу.
8 грудня 2016 року Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй ухвалила резолюцію, якою проголосила 26 квітня Міжнародним днем пам’яті про чорнобильську катастрофу.
«Чорнобиль» – слово, яке у кожного українця викликає сильні емоції. 35-ті роковини аварії на ЧАЕС можуть стати для всієї України та великої частини міжнародної спільноти потужним поштовхом для об’єднання зусиль.
Чорнобиль – набагато більше, ніж просто катастрофа. Ми маємо переосмислити його вплив на Україну. Адже трагедія незабаром стала темою для дискусій щодо прав людини, прав громадян, демократії та збереження природи. Після 26-го квітня 1986 року світ розділився на «до» і «після».
Президент України Володимир Зеленський підписав Указ № 556/2020 «Про невідкладні заходи щодо забезпечення екологічної безпеки та підготовку заходів до 35-х роковин Чорнобильської катастрофи». Ним передбачено, що Кабінет Міністрів України має вжити невідкладних заходів щодо поліпшення протипожежного та санітарного стану лісів на території зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення, зокрема на лісових територіях Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, а також щодо вдосконалення системи оперативного реагування, зокрема моніторингу та раннього виявлення пожеж тощо. Крім того, уряд повинен проаналізувати та актуалізувати законодавство щодо подолання наслідків Чорнобильської катастрофи та щодо соціального захисту постраждалих громадян, а також забезпечити контроль за ефективним використанням бюджетних коштів, передбачених на відповідні цілі. Також має бути актуалізована загальнодержавна цільова екологічна програма поводження з радіоактивними відходами та загальнодержавна програма зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС і перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему. Кабінет Міністрів також має розробити та затвердити план заходів до 35-х роковин Чорнобильської катастрофи, вшанування подвигу учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. План, зокрема, повинен передбачати проведення 26 квітня 2021 року у Києві та Київській області заходів з нагоди 35-х роковин катастрофи; проведення у закладах освіти та закладах культури інформаційних, просвітницьких, культурно-мистецьких та інших заходів, а також широке висвітлення таких заходів. Необхідним є й опрацювання питання проведення в Україні міжнародної конференції, присвяченої 35-м роковинам Чорнобильської катастрофи.
Кабінетом Міністрів України відповідно видано розпорядження №1586-р від 11 грудня 2020 року, яким утворено Організаційний комітету з підготовки та проведення у 2021 році заходів, пов’язаних з 35-ми роковинами Чорнобильської катастрофи, а також затверджено план заходів, пов’язаних з відзначенням 26 квітня цього року 35-х роковин Чорнобильської катастрофи. План дозволить реалізувати заходи щодо гідного шанування 35-х роковин Чорнобильської трагедії, подвигу учасників ліквідації наслідків аварії, належного забезпечення соціального захисту постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, створення умов для економічної реабілітації та розвитку територій, що зазнали радіоактивного забруднення, а також посилення уваги суспільства і світової спільноти до проблем подолання наслідків катастрофи. Тридцять п’ята річниця Чорнобильської катастрофи має стати початком великої програми з меморіалізації зони для того, щоб зрозуміти, що це місце однієї з найбільших трагедій, коли знецінилося людське життя. Є також наміри подати Чорнобильський комплекс до переліку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
… Події цього дня стали однією з наймасштабніших трагедій для людства. Вибух, який зруйнував життя тисячам людей і створив багатокілометрову зону відчуження, назавжди закарбувався у пам’яті не одного народу.
Відлуння цієї трагедії відчувається і зараз, а значить ми повинні гідно вшанувати тих, хто поклав своє життя або віддав своє здоров’я за те, щоб ми сьогодні могли спокійно жити в нашій державі.
Саме цього дня, ми зі студентами 1-го курсу 103 групи провели виховну годину, щоб вшанувати пам’ять загиблих і згадати їх хвилиною мовчання…
Дякую студентам за активну участь у підготовці тематичної презентації та влучних доповідей на дану тематику.
Дякуємо за подвиг, і вічна пам`ять героям, що віддали своє життя у боротьбі з цією техногенною катастрофою!
Пам’ятаємо, сумуємо…..
Ірина Татулич
доцент кафедри процесуального права