Нарадча кімната – це спеціальне, передбачене процесуальними нормами права приміщення, у якому продовжується судове засідання в закритій формі. Також існує думка, що це кімната або спеціально обладнане приміщення суду, в якому суд постановляє (оформлює письмово і підписує) вирок, ухвалює рішення, постановляє ухвалу або приймає постанову у справі.
8 лютого 2025 року набрав чинності Закон № 4173-IX «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення ухвалення та проголошення судових рішень», яким внесено зміни до Цивільного процесуального кодексу України, Господарського процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України, у яких вилучено усі положення щодо «нарадчої кімнати». Нововведенням Закону є скасування інституту «нарадчої кімнати» саме як спеціально обладнаного для ухвалення судового рішення приміщення, куди повинен видалятися суд для ухвалення та підписання судових рішень.
Законом визначено, що справи в судах усіх інстанцій, провадження в яких відкрито до набрання чинності цим законом, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цим законом.
Водночас до Кримінального процесуального кодексу та Кодексу про адміністративні правопорушення аналогічні зміни не внесені. Отже, у КПК України та КУпАП такий інститут збережеться і продовжить існувати, а в інших процесуальних кодексах – його буде змінено.
Так, внесено такі зміни до ЦПК України, ГПК України та КАС України:
- вилучено положення про те, що після судових дебатів суд виходить до нарадчої кімнати. Водночас, після судових дебатів суд оголошує про перехід до стадії ухвалення рішення та орієнтовний час його проголошення в цьому ж судовому засіданні;
- у виняткових випадках залежно від складності справи суд може відкласти ухвалення та проголошення рішення на строк не більш як на десять днів з часу ня переходу до ухвалення рішення, оголосивши час та дату його проголошення;
- інститут процесуального права «Таємниця нарадчої кімнати» трансформується в «Таємницю ухвалення судового рішення», під час якого суддя не має права обговорювати обставини справи та зміст судового рішення з будь-якими іншими особами, крім складу суду, що розглядає справу.
У зв’язку зі скасуванням інституту нарадчої кімнати Верховний Суд надав рекомендації апеляційним та місцевим судам із метою забезпечення методичною інформацію з відповідних питань правозастосування згідно зі статтею 36 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Так, загальні засади ухвалення та проголошення судових рішень залишилися незмінними:
- ухвалення та проголошення судового рішення – це завершальна частина судового засідання, де суд у колегіальному складі чи суддя одноособово вирішує справу по суті чи інші процесуальні питання та проголошує судове рішення;
- за загальним правилом такі дії вчиняються одразу після закінчення судових дебатів;
- ухвалення та проголошення судового рішення відбуваються у приміщенні суду;
- зберігається таємниця ухвалення судового рішення, тобто під час ухвалення судового рішення суддя не має права обговорювати обставини та матеріали справи, застосування норм права та судову практику в цій справі, а також зміст судового рішення з іншими особами, крім складу суду, який розглядає справу;
- судді не мають права розголошувати міркування, що були висловлені при обговоренні під час ухвалення судового рішення;
- забезпечується незалежність та неупередженість суддів та підкорення їх лише закону, що, серед іншого, передбачає відсутність сторонніх осіб біля суддів, які входять до складу суду та ухвалюють судове рішення, з метою унеможливлення втручання у процес ухвалення судового рішення;
- жоден із суддів не має права утримуватися від голосування та підписання судового рішення з кожного питання;
- проголошення судового рішення відбувається публічно в судовому засіданні;
- судове рішення має бути підписане всім складом суду.
Таким чином, судові рішення можуть бути ухвалені та підписані в будь-якому приміщенні суду, в якому є можливість провести обговорення питань, що виникають під час прийняття судового рішення при колегіальному розгляді справи, із забезпеченням збереження таємниці ухвалення судового рішення.
Для ухвалення судового рішення суд може вийти із зали судового засідання або залишатися в ній. Після ухвалення та підписання судове рішення проголошується в судовому засіданні публічно. Тобто суд повинен повернутися до зали судового засідання.
Проаналізований Закон має на меті підвищити ефективність правосуддя і удосконалити його. Скасування інституту нарадчої кімнати – це важливий та необхідний крок сьогодення. Такі зміни покликані удосконалити процесуальні стадії ухвалення та проголошення судових рішень.

Ірина Татулич
к.ю.н., доцентка кафедри процесуального права