Мене звати Лазарюк Ірина, сьогодні я студентка 4 курсу юридичного факультету Чернівецького національного університету, однак в 2-му семестрі 3 курсу цей статус був трошки іншим. Адже минулого семестру мала честь носити ще й звання студентки Ясського університету імені А.Й. Кузи (м. Ясси, Румунія).
Програма мобільності студентів і викладачів Еразмус+ стала моєю мрією ще на 1 курсі навчання під час презентації відділом міжнародних зв’язків ЧНУ їх діяльності. І вже будучи другокурсницею, побачила відкритий конкурс для студентів усіх спеціальностей до Ясського університету, тому не вагаючись ні хвилини почала заповнювати і збирати всі необхідні документи. Все подала, довге очікування результатів…І як же було прикро побачити своє ім’я не там, де очікувала. Я плакала, розчарувалася і вирішила, що мені це більше не потрібно.
Але пройшов рік, я здала міжнародний тест FCI, чим підтвердила знання англійської мови на рівні В2 (це стало великою перевагою над іншими), відвідувала курси румунської мови, і дуже захотіла побачити своє ім’я першим у списку стипендіатів Еразмус +. Моє бажання втілилося у життя: Лазарюк Ірина буде єдиною українкою серед представників 29 країн, яка навчатиметься цілий семестр у країні Європейського Союзу, у найбільшому університеті Румунії!
4 місяці навчання пролетіли як 4 дні, але вражень на все життя. Найбільше серед семи обраних мною навчальних дисциплін мені припали до душі професійна англійська мова і міжнародне приватне право: я насолоджувалася кожною хвилиною лекцій і семінарів та намагалася як гумка поглинути всі фрази викладачів, які є справжніми професіоналами своєї справи і люблять свою роботу.
Запам’ятався також похід до апеляційного суду м. Ясси (кримінальна палата), де була присутньою на декількох засіданнях. Будівля суду дуже сучасна і охайна, над кожними дверима до зали судових засідань є екран, на якому ви можете переглянути, яка справа розглядається, яка наступна і т.д. Вразив і одяг учасників судового засідання: судді одягнені в чорні мантії з фіолетовим комірцем, секретарі – сіру мантію з білим комірцем, прокурор – чорну мантію з білим комірцем, адвокати також одягнені в чорні мантії, але вони трохи інші, ніж у прокурора.
Важливо відмітити високий рівень організації адміністрацією закладу позанавчальних заходів та комфортного студентського життя (пільговий проїзд міським транспортом і безкоштовний – потягами; чистий і комфортний гуртожиток; повний супровід під час мобільності та ін.).
Завдяки Еразмус + я виросла не тільки у професійній сфері, але й як людина. По приїзду в Румунію всі були іноземцями, а потім стали знайомими і навіть друзями, для мене зникли відмінності між кольором шкіри, мовою, звичками чи вірою, я зрозуміла важливість толерантності і терпимості. Безумовно стала більш самостійною, відповідальнішою та наполегливішою, а також почала цінувати все і бути вдячною.
За цей час відбулося дуже багато всього: я вжилася із двома корейськими дівчатами у маленькій кімнатці; переживала; багато сміялася; зустріла друзів і святкувала їх дні народження; познайомилася з багатьма культурами; подорожувала Румунією; куштувала їжу з усього світу; навчалася; захоплювалася красою і чистотою Ясс; і загалом насолоджувалася студентським життям!
Щаслива, що зробила ще одну спробу після невдачі і стала частинкою великої сім’ї Еразмус! Тому, якщо з першого разу Ваше ім’я не там, де Ви б хотіли його бачити – наполегливо рекомендую йти до мети, допоки воно не стане першим у списку!
Така була моя друга щаслива спроба.
Ірина Лазарюк
студентка юридичного факультету