Новини

Розвиваємо співпрацю у сфері гуманістичної медіації

6 квітня 2023 року, в черговий раз Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича став осередком дослідження екологічного способу мирного врегулювання конфліктів. Італійська Асоціація “Nathan”, яку представляли Філіппо Ванончіні, кримінальний медіатор і тренер з медіації, один з розробників Інструкції щодо відкриття Центрів Відновного Правосуддя (2018) (Linee giuda per l’apertura di Centri di Giustizia Riparativa), засновник Центру Відновного Правосуддя Карітас у Бергамо та медіатор; Доктор Маріо Енріко Д’Амбросіо, консультант з етики Guardian Angel Foundation; Гуманістичний медіатор, член ETS «InConTra»;  БФ «Барви Життя» засновницею якого є Софія Дутчак, медіаторка, психологиня, директорка Регіонального Центру Миру; заступниця начальникавідділу міжнародних зв’язків Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Оксана Матійчук, викладачки кафедри публічного права, членкині ГО «Буковинський Центр Медіації»  професор Руслана Гаврилюк, доцент Оксана Меленко, асистенти Лідія Нестеренко та Наталя Волкова, в діалозі-зустрічі із студентами досліджували перспективу мистецького простору для врегулювання конфлікту в розрізі гуманістичної медіації за моделлю Жаклін Моріно. Студенти-магістри ОПП «Медіація» спеціальності 081 Право та студенти-бакалаври ОП «Право» активно задавали питання про сутність гуманістичної медіації та особливості її практичного втілення. У жвавій дискусії всі учасники ділились власними думками з повагою та турботою.

«Мистецтво, в різних його проявах, як то музика, живопис, література допомагає людині виявити і візуалізувати у зовнішній формі емоції, для яких бракує слів. Гуманістична медіація здатна відкрити в нас те, з чого неможливо зробити зброю – доброту, співчуття, людяність. Медіатор в цьому процесі діє за принципом “Scio me nihil scire” або “Я знаю, що нічого не знаю”, – як казав давньогрецький філософ Сократ, маючи на увазі, що медіанти сприймаються як особистості, і пізнання їх болю є найголовнішим, упередження та осуд неприпустимі», зазначив у своїй промові Філіппо Ванончіні.

«В 2014 році я приймав у себе вдома засновницю гуманістичної медіації Жаклін Моріно, поділився Дон Енріко Д’Амброзі. Побачивши простір, в якому я живу – наповнений картинами, вона зазначила, що саме простір і є медіатором. В критичних ситуаціях краса, яка нас оточує стає підтримкою, джерелом сили і не дає розчинитись у горі». Мистецтво – це те, що не дає загубитись душі і серцю.

«Ваші запитання цікавіші, ніж відповіді які ми можемо вам дати», таку реакцію почули студенти щодо тем, в яких вони хотіли розібратись виходячи з італійського досвіду практики медіації. Як її теоретичну частину (базові знання), якими володіють в Україні багато спеціалістів на високому рівні можна поєднати з практикою? Чи можна застосовувати гуманістичну медіацію при визначенні покарань за військові злочини, або задля їх превенції? Наскільки стереотипи впливають на світогляд медіаторів?

«Рефлексія на ваші запитання буде супроводжувати нас всі дні, які ми будемо перебувати в Україні», зазначили італійські медіатори. Таким підсумком завершилась зустріч ініційована засновницею та керівницею Регіонального Центру Миру Софією Дутчак, Навчально-науковою лабораторією медіації, переговорів та арбітражу кафедри публічного права Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича за активної підтримки відділу міжнародних зв’язків Чернівецького національного університету.

Побудова співпраці, мережеві заходи та максимальна залученість академічної спільноти до миробудування є ціллю і завданням найближчих запланованих кроків команди, об’єднаної гуманістичною медіацією, на базі Регіонального Центру Миру.

Nataliia Volkova

Наталя Волкова

асистентка кафедри публічного права, адвокатка, медіаторка