Новини

Розширення горизонтів: досвід навчання за Erasmus+

Erasmus Plus report

Вітання усім!

Нещодавно я повернулася із мальовничого міста на березі Балтійського моря – Гданська, де впродовж чотирьох місяців навчалася на факультеті права та адміністрації Гданського університету (Uniwersytet Gdański) за програмою міжнародної кредитної мобільності Erasmus+. Це був справді дивовижний семестр та неоціненний досвід, яким хочу поділитися!

Семестр складався із трьох модулів, два з яких неодмінно мали охоплювати предмети саме юридичного факультету. Один з модулів був гнучким та надавав студентам можливість обрати програму інших факультетів та спеціальностей. Однак я вирішила присвятити весь семестр правничим дисциплінам, відповідно протягом чотирьох місяців вивчала 12 (!) предметів. Мені вдалося пройти комплексну програму Comparative International and European Legal Studies.

Викладання у виші забезпечується англійською та польською мовами, проте я навчалася виключно англійською. Цікаво, що у Гданському університеті абсолютно відсутній поділ на звичні лекції та семінари. Викладачі перевіряють засвоєння студентами матеріалу за допомогою кейсів, роботи в командах, групових досліджень, написання есе, рідше – за допомогою тестувань. Наприклад, разом із колегами з Німеччини, Узбекистану та Швеції ми провели групову роботу присвячену тематичним дослідженням та аналізу кейсів з дисципліни EU Law: Court of Justice of the European Union.

Доволі часто ми готували усні виступи та презентації, найбільше з таких дисциплін, як Private Law: the Revolution of IP та Public International Law: Armed Conflicts, Crimes and Criminal Courts. У рамках останньої дисципліни була можливість презентувати доповідь про знищення греблі Каховської ГЕС як воєнний злочин та акт екоциду. Разом з іншими студентами-українцями ми готували презентацію про те, чому Україна прагне вступити до ЄС та розвіювали міфи про історичну близькість українців та росіян. Символічно, що наш виступ відбувся 8.11.2023 – у день, коли Європейська комісія офіційно порекомендувала розпочати процес перемовин про вступ України до ЄС.

Перевагою навчання за Erasmus+ є численні знайомства із людьми інших національностей. Навчаючись у Гданському університеті, я дійсно перебувала у мультикультурному середовищі. Наша група була доволі великою та складалась із понад 50 студентів із 11 європейських країн (Франції, Швеції, Німеччини, Угорщини, Іспанії, Мальти тощо). Це значно розширило мої горизонти та змінило світогляд!

Не можу не згадати про Головну бібліотеку Гданського університету. Це неймовірно сучасний та обладнаний простір, який слугує університетським центром, де щоденно збираються десятки студентів з різноманітних факультетів та спеціальностей. Повністю комп’ютеризована, вона пропонує відкритий доступ до понад півмільйона томів численної літератури різноманітними мовами. Її читальні зали повністю відповідають вимогам XXI століття, а спеціальні кімнати для індивідуальної роботи використовуються студентами та академічною спільнотою. Саме там минуло багато моїх вечорів, адже навіть атмосфера бібліотеки надихала на нові академічні звершення та плідне навчання.

Одним з найважливіших аспектів для мене були міжнародні звʼязки приймаючого університету. У Гданському університеті вони розвинені на високому рівні. Наприклад, упродовж семестру нам системно влаштовували зустрічі з гостьовими професорами з Франції, Китаю, Тайваню, Нідерландів, Катару. Окремо хочу згадати про гостьові лекції професора Sylvain Soleil, що завітав до нас з Університету Ренн I (Université de Rennes I), що у Франції. У мене була неоціненна можливість прослухати дві надзвичайно пізнавальні лекції на теми “History of criminal law. Vices and virtues of the jury in criminal cases”, а також “History of criminal law. Where does the prison system come from?”.

Також, приймаючий університет разом з організацією ESN (Erasmus Student Network) впродовж семестру організовували для нас насичену культурну програму: серію кінопоказів “Cinematic Poland”, екскурсії у Музей Другої світової війни та Європейський центр солідарності, поїздку в замок у Мальборку, Erasmus+ Christmas celebration, майстеркласи з міжкультурної комунікації та багато інших цікавих активностей, вечірок та інтерактивів. Часу нудьгувати ні в кого точно не було, адже можна було обрати ті елементи програми, які до душі саме тобі.

А ще, хочу поділитися тим, що завжди мріяла відвідати Скандинавські країни, і саме впродовж семестру за обміном завітала у Гельсінкі – столицю Фінляндії. Виходить, що під час Erasmus+ втілилася у реальність моя мрія!

Ці чотири місяці були насичені не лише яскравими враженнями, але й наполегливою працею та навчанням. Семестр за обміном дав мені можливість зрости не лише в академічному та професійному планах, але й в особистісному.

Наостанок, хочу звернутися до своїх колег-студентів та порадити неодмінно брати участь у проєктах від Erasmus+. Безцінні знання, нові практичні навички, занурення в академічну спільноту європейського університету, досвід комунікації з іноземними студентами, незабутні подорожі, вірні друзі – і це лише початок довжелезного списку тих неймовірних речей, які мені подарували ці дивовижні чотири місяці. Безмежно вдячна рідному факультету за таку можливість. Навчання за обміном – досвід, який має отримати кожен!

Sofiia Matushak

Софія Матушак

студентка 322 групи спеціальності «Міжнародне право», президент ELSA Chernivtsi