6 жовтня 2022 р. в навчально-науковій лабораторії медіації, переговорів та арбітражу відбулася непересічна подія – презентація книги Жаклін Моріно “Гуманістична медіація. Ще один погляд у майбутнє“. Книга вперше в Україні видана українською мовою завдяки бережному перекладу Софії Дутчак, медіаторки, консультантки, психологині, координаторки проекту “Insieme/Разом” та групи психологів, психотерапевтів та медіаторів України в Італії. Сама книга і її чутливий переклад, за відгуками учасників зустрічі, змушує замислитися, спонукає роздумувати і пізнавати світ медіації більше та глибше.
До заходу долучилися студенти магістри-медіатори спеціальності 081 «Право» юридичного факультету ЧНУ ім. Ю.Федьковича, широка аудиторія представників Національної асоціації медіаторів України та всі хто надихається медіацією.
Як сказала, Руслана Гаврилюк – д.ю.н., проф., завідувачка кафедри публічного права ЧНУ ім. Ю. Федьковича, голова ГО «Буковинський центр медіації»: «Кожен медіатор має свій шлях пізнання медіації!». В цьому аспекті досить цікавим є шлях до медіації авторки книги. Жаклін Моріно – засновниця гуманістичної моделі медіації, подолала тривалий та насичений шлях у пошуках найбільш оптимальної моделі вирішення спорів (конфліктів). Ще у 1984 році вона була задіяна Міністерством Юстиції Франції у роботі щодо поширення медіації в Парижі, внаслідок чого їй було доручено створити перший досвід юридичної медіації для прокуратури Парижа. Жаклін формує та впроваджує гуманістичну медіацію у всьому світі. Наразі активно торують започатковані нею школи гуманістичної медіації у Франції, Італії, Іспанії, Португалії, Бельгії, Люксембурзі, Болгарії, Косово, Македонії, Новій Каледонії, Україні тощо. Із багаторічним досвідом та надзвичайною мудрістю Жаклін і по сьогоднішній день проводить різноманітні конференції, лекції, майстер-класи, навчальні воркшопи, стажування. Як наголошувала сама Жаклін, гуманістична медіація народилася з її особистого болючого досвіду, це її шлях до життя, це можливість отримати мир як відповідь на конфлікт, через проходження шляху тих, хто в конфлікті, разом. Тіло, душа і дух – тріада гуманістичної медіації, в якій ми всі маємо свій простір.
Її промова сколихнула зранені російсько-українською війною душі учасників. Як наслідок, виникало багато питань та роздумів в учасників зустрічі. Зокрема, голова Національної асоціації медіаторів України Катерина Наровська цікавилася «де віднайти енергію медіатору щоб супроводжувати людей в такому нелегкому трансформаційному процесі?». Ольга Тютюн, медіаторка, почесний член ГО «Національна асоціація медіаторів України», керуючий партнер Commercial Mediation Group запитувала в Жаклін: «як Жаклін наснажує сторін конфлікту до відвертої розмови, які її перші слова в медіації, чи є обмеження для використання гуманістичного підходу? Чи є НЕмедіабельні справи?». І відповідь на все одна – любов!
Присутній на зустрічі Філіппо Ванончіні, кримінальний медіатор і тренер з медіації, брав участь в італійсько-французькій дослідницькій групі під керівництвом Жаклін Моріно (Париж, 2013-2015 рр.) та у публікації: «La médiation humaniste, pour ‘faire société’ dans la prise en charge des différends» (2015); допомагав у створенні Linee giuda per l’apertura di Centri di Giustizia Riparativa / Інструкції щодо відкриття Центрів Відновного Правосуддя (2018); засновник Центру Відновного Правосуддя Карітас у Бергамо, поділився досвідом впровадження та реалізації відновного правосуддя на основі методу гуманістичної медіації в Італії.
До дискусії долучилися також Наталія Ковалко, д.ю.н., доц., проф. кафедри фінансового права КНУ ім. Т. Шевченка, адвокат, Заслужений юрист України, член правління ГО «СПІЛКА БІЗНЕС-МЕДІАТОРІВ» Ярослава Андрєєва – к.п.н, доц., завідувачка кафедри психології ЧНУ ім. Ю. Федьковича, соціальний психолог, консультант.
Підсумовуючи дискусію та міркуючи про майбутнє Жаклін Моріно та Філіппо Ванончіні наголосили про важливість залучення як практикуючих так і майбутніх правників до пізнання основ гуманістичної медіації.
Лідія Нестеренко
керівниця навчально-наукової лабораторії медіації, переговорів та арбітражу