BlOG

Роль переговорів у вирішенні конфліктів в умовах сучасності

Handshake

На жаль, відомо, що у сучасному складному та взаємопов’язаному світі виникають конфлікти різного масштабу – від міжособистісних розбіжностей до міжнародних суперечок. Безперечно, досить важливим є знайти правильне розв’язання та вирішення суперечки чи конфлікту та успішно реалізувати його. Тому слід зупинитися на важливості переговорів у вирішенні сучасних конфліктів і висвітлити ключові аспекти успішних переговорних процесів, адже саме вони відіграють вирішальну роль у мирному та ефективному вирішенні цих конфліктів.

В чому ж полягає важливість переговорів?

Переговори є досить важливим інструментом для вирішення конфлікту шляхом:

  • сприяння діалогу: заохочення сторін до відкритого спілкування та висловлення своїх думок та проблем;
  • сприяння розумінню: допомога конфліктуючим сторонам зрозуміти перспективи подальших дій та мотивацію одна одної;
  • виявлення точки дотику: пошук спільних інтересів, які можуть стати основою для взаємовигідних рішень;
  • запобігання ескалації: пошук альтернатив насильницьким або деструктивним методам вирішення конфлікту.

Які можна виділити ключові елементи ефективних переговорів? Для успішного вирішення сучасних конфліктів шляхом переговорів вирішальними є кілька елементів, такі як підготовка, активне слухання, гнучкість, врахування певних культурних особливостей, використання новітніх технологій. Тобто учасники переговорів повинні обов’язково прислухатися до залучених сторін, демонструючи повагу до різних точок зору, знати та поважати культурні відмінності, які можуть вплинути на процес переговорів, ретельно досліджувати думки зацікавлених сторін та планувати потенційні рішення відповідного конфлікту.

Чи існують на сьогоднішній день новітні виклики у сфері конфліктних переговорів? Так, незважаючи на їх важливість, переговори в сучасних конфліктах стикаються з певними проблемами. Наприклад: перевантаження інформацією – надмірна кількість інформації може ускладнити процеси прийняття рішень; дисбаланс сил – відмінності в ресурсах або впливах між сторонами можуть перешкоджати чесним переговорам; надмірний контроль ЗМІ – інтенсивна увага громадськості може чинити тиск на учасників переговорів і вплинути на їх динаміку; багатостороння складність – у багатьох сучасних конфліктах беруть участь численні зацікавлені сторони з різними інтересами.

Сьогодні ми можемо чітко спостерігати над важливістю переговорів у контексті збройного нападу росії проти України, адже зараз йдуть необхідні та надзвичайно важливі переговори для нашої держави. У світлі останніх подій, в процесі переговорів між президентами США та росії 18 березня 2025 року було обговорено “необхідність миру та припинення вогню” у війні в Україні, а також в перемовинах йшлося про припинення вогню по енергетиці та інфраструктурі та початок переговорів про перемир’я в Чорному морі. Що стосується переговорів делегацій України й Сполучених Штатів 11 березня у Саудівській Аравії, то за результатами переговорів США розблокували військову та розвідувальну допомогу Україні. Раніше Дональд Трамп підтвердив, що його призупинення постачання зброї та розвідданих після сварки в Овальному кабінеті було частиною стратегії переговорів щодо тиску на Україну. Він заявив, що метою цих дій було змусити Київ ухвалювати “правильні” рішення та досягти мирної угоди.

Але слід зазначити, що голова комітету із зовнішньої політики ВРУ в інтерв’ю раніше заявив, що Україна має межі того, як далеко може зайти у питанні перемир’я з Росією. За його словами, коли йдеться про це, Київ має “три тверді червоні лінії”: територіальна цілісність, членство України в міжнародних організаціях, зокрема НАТО та обороноспроможність.

Переговори залишаються незамінним інструментом вирішення конфліктів у нашому сучасному світі. Використовуючи ефективні стратегії переговорів і вирішуючи сучасні виклики, ми можемо працювати над більш мирним і конструктивним вирішенням складних конфліктів нашого часу. Оскільки глобальні проблеми стають все більш взаємопов’язаними, мистецтво переговорів і надалі відіграватиме ключову роль у формуванні більш гармонійного майбутнього.

Mariia Stroich

Марія Строїч

асистент кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства

Anastasiia Labyk

Анастасія Лабик

асистент кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства