Новини

Права людини у творчості українських письменників

Do 34 richhia

Спочатку було Слово… А потім з’явилась Людина. Від слова залежить людська сила. Слово – це все: молитва і сповідь; радість і смуток; меч і порятунок; любов і ненависть; кара і прощення; правда і права. Іван Франко писав: «Якби ти знав, як много важить слово!». Слово – перше і слово – останнє. Слово – світло! Українське слово, творчість українських письменників – це наш генетичний код. Це наповнення нашого єства, утвердження нашої самоповаги, небайдужості, вічності. Це – наша непереборна сила! Українське слово – це чергове нагадування про те, хто ми, звідки і чиї ми діти. Це наша перемога і впевненість у майбутньому! Вільне слово поета сповіщає, що є у світі любов, неосяжна й всепрощенна, є творчість, що не знає меж і кордонів, є відвага до вчинку, який покаже гідність духовно вільної людини.

Кафедра теорії права та прав людини, Лабораторія прав людини імені Сергія Місевича з нагоди 34-ї річниці відродження юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича організували свято українського слова. Засідання кафедрального гуртка «Інновації та права людини» було присвячене темі відображення прав людини у творчості українських письменників.

Метою заходу стало «сканування» прозової та поетичної спадщини видатних українців, пошук у творах Т. Шевченка, І.Франка, Л.Українки, Л.Костенко та інших авторів ключових ідей про права людини. Цікаво, що тема прав людини, засудження несправедливості, утисків, прагнення до свободи, рівності та гідності кожної людини, важливість особистої свободи та права на самовираження, описані у творах письменників декілька століть тому, звучать як ніколи актуально та наболіло.

Студенти першого курсу сміливо блукали лабіринтами пророчих поезій українських класиків, впізнавали видатних письменників за рисами обличчя та ключовими фактами про них. Учасники заходу особливо зацікавились акаунтом Т. Шевченка, створеним за ініціативою Національного музею Тараса Шевченка за допомогою ШІ, послухали привітання у виконанні анімованого аватара Тараса Григоровича, дізнались про творчу реконструкцію голосу Кобзаря. Магістри спеціальності «Захист людських прав» підготували цікаві та пізнавальні розповіді про права людини, відображені у творах І.Франка, Л.Українки. Звернули увагу на безперервність літературних традицій, адже сучасні українські автори продовжують розгляд теми прав людини у своїх творах.

Свято українського слова та прав людини пройшло у дружній, сонячній та творчій атмосфері. Всі присутні надихнулись величчю поетичних рядків, усвідомленням власної гідності, власної думки, власної сили. Відродження національної пам’яті, утвердження національної ідентичності, незламна віра у майбутнє України – наш шлях до Перемоги! Слава Україні!

Oksana Bunchuk

Оксана БУНЧУК

к.ю.н., доцентка кафедри теорії права та прав людини