«Податки особливо чутливі до відносин справедливості, оскільки з ними атрибутивно пов’язане добровільне або примусове позбавлення особи частини її власності, тобто певне звуження її можливостей самореалізації. В податках і податковому праві перетинаються найрізноманітніші особисті та суспільні інтереси, тому податкові правовідносини, по-перше, належать до особливо конфліктних, по-друге, відношення і розуміння справедливості у них винятково багатогранні, по суті невичерпні» – ця цитата із праці науковців кафедри публічного права “Податкове право Європейського Союзу як цінність” частково відображає зміст дискусії, яка відбулася 15 травня 2025 р. на черговому засіданні наукового гуртка з «Фінансового права». Темою для обговорення була податкова система України, країн ЄС та європейські стандарти.
Студенти представили свої дослідження, дискутували про цінності, які закладені в основі систем оподаткування в різних європейських країнах. Аналізували що має змінитися в нашій правовій системі на шляху адаптації до правової системи ЄС, зокрема в сфері податкового права.
Із доповідями виступили студенти 3-го курсу, які вивчають дисципліну «Фінансове право»:
- Кирилюк Владислав «Оцінка впливу воєнного стану на акцизне оподаткування».
- Іволга Сергій «Податкова система Князівства Ліхтенштейн».
- Кошкодан Анна «Порівняння оподаткування в Німеччині та Україні».
- Нікітін Максим «Правове регулювання місцевого оподаткування: досвід Федеративної Республіки Німеччина».
- Пасічник Вікторія «Процес оподаткування у Данії».
- Колядич Ілля «Система оподаткування бізнесу в Нідерландах»
- Дворник Аріна, Гуцуляк Дарина «Податкова система Польщі: шлях до ЄС, сучасні особливості та уроки для України».
- Дудка Ірина «Особливості податкової системи Норвегії».
- Оксентій Валентина «Особливості податкової системи Естонії».
- Лучків Юлія «Вплив податкової політики ЄС на інвестиційний клімат в Україні».

Можна підсумувати, що на шляху гармонізації податкових норм України до вимог ЄС попереду нас очікує стандартизація, цифровізація, легалізація та інші якісні зміни, задля покращення інвестиційного клімату, забезпечення стабільності, прозорості, відкритості в сфері податкових правовідносин.
Особливої цікавинки науковому обговоренню на гуртку додали неформальні запитання з гри «Дорога додому», яку розробив Міжнародний фонд “Відродження”. Питання зі всіх сфер життя: культури, археології, спорту, історії, державотворення, мистецтва… Як з’ясувалося – ми вже багато чого знаємо про європейські країни, але ще потрібно вивчати один одного задля майбутньої сталої співпраці.
Дякуємо всім, хто долучився як доповідачі за ґрунтовні дослідження обраної тематики, слухачам за цікаві питання, змістовну та жваву дискусію!

Лідія Нестеренко
асистентка кафедри публічного права