У лютому 2022 року прийнято і в березні цього ж року направлено на підпис Президенту України важливий євроінтеграційний законопроєкт “Про колективні угоди та договори” №7628 від 02.08.2022 року. Основною його метою є наближення національного законодавства в сфері трудових відносин до європейського. Цим законопроєктом враховані Директиви Ради 2001/23/ЄС від 12.03.2001 року про наближення законів держав-членів, що стосуються охорони прав працівників у разі зміни власника підприємства, бізнесу чи їх частини (стаття 25 законопроекту щодо строку дії колективного договору) та Директиви Ради 91/533/ЄЕС від 14.10.1991 про обов’язок роботодавця інформувати своїх службовців про умови, що застосовуються до трудового договору чи трудових відносин (стаття 20 – щодо інформування про укладення та виконання колективної угоди та статті 28 – щодо ознайомлення працівників із текстом колективного договору).
Крім того, передбачається розширення суб’єктного складу сторін колективних переговорів, що дасть змогу залучити до соціального діалогу і новостворені профспілки. Так, на галузевому рівні в колективних переговорах зможуть брати участь нерепрезентативні представники, які укладають галузеві угоди обмеженої дії.
В своєю чергою, на рівні підприємства, установи чи організації право на укладення колективного договору матимуть всі без винятку працівники і роботодавці, зокрема фізичні особи. Також передбачено приєднання до сторін угод і договорів нових суб’єктів.
Ухвалений законопроект встановлює взаємозв’язок між нормами колективних угод галузевого і територіального рівня, а також визначає порядок застосування роботодавцем умов колективних угод у випадках, коли він зобов’язаний враховувати положення угод різного рівня (територіального, галузевого, локального тощо).
Крім того, передбачено можливість призупинення й зупинення дії окремих положень колективних угод і договорів – за згодою сторін та у разі настання форс-мажорних обставин (перелік яких зазначено в договорі).
Законопроект надає працівникам та роботодавцям більш сучасні та дієві інструменти для ведення соціального діалогу, а також нові можливості сторонам колективних угод для захисту своїх інтересів.
Яна Одовічена
к.ю.н., асистент кафедри приватного права