Новини

Від теорії до практики: підсумковий воркшоп із підготовки до ЄДКІ з цивільного права

EDKI

25 жовтня 2024 року в межах Civil Hub відбувся воркшоп «Підготовка до ЄДКІ (цивільне право, міжнародне приватне право)», організований докторкою юридичних наук, професоркою кафедри цивільного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, академікинею Національної академії правових наук, заслуженою діячкою науки та техніки України Наталією Семенівною Кузнєцовою. Разом зі здобувачами вищої освіти до заходу приєдналися співробітники кафедри приватного права Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича: к.ю.н., доцентка Н.М. Процьків, к.ю.н., доцентка О.В. Кіріяк, к.ю.н., доцентка М.М. Гудима-Підвербецька та асистентка В.В. Анатійчук.

Цей воркшоп став підсумковим у трилогії зустрічей, присвячених підготовці до ЄДКІ з цивільного та міжнародного права, тому фокусувався на застосуванні всіх попередньо здобутих знань. Присутнім було запропоновано вирішувати тестові завдання, аналогічні до тих, які можна очікувати на ЄДКІ. Після цього модератори проаналізували проблемні моменти, де відповіді учасників виявилися помилковими. Зокрема, увагу було зосереджено на понятті збитків, їх складових, відмежуванні реальних збитків та упущеної вигоди, а також на окремих аспектах визначення їх розміру. Ще одним проблемним питанням стала недійсність правочинів, яка, як наголосила Наталія Семенівна, є наскрізною темою для всієї системи зобов’язального права. Модераторка відзначила, що це питання містить тонку межу і потребує балансування інтересів учасників цивільних правовідносин, адже через вади, допущені під час укладення правочину, під сумнів ставиться створення ним правових наслідків, на які він був спрямований. З іншого боку, під загрозу потрапляє стабільність цивільного обігу, оскільки руйнуються правові підстави для встановлення, зміни чи припинення цивільних прав та обов’язків, відбувається повернення до попереднього стану. Саме тому законодавець дуже виважено ставиться до питань нікчемності та оспорюваності правочину, підстав, конструкцій та наслідків. З цих же міркувань було наголошено на важливості введення в законодавство інституту конвалідації («оздоровлення», «зцілення») недійсних правочинів за певних, чітко передбачених умов, а також звернуто увагу аудиторії на різні законодавчі конструкції для кожного окремого випадку конвалідації правочину.

Модераторка підкреслила, що ЄДКІ – це іспит із ускладненими умовами застосування цивільного права, тому для його успішного складання потрібні не тільки знання законодавства, але й його розуміння, уважність, вдумливість, непоспішність та відчуття логіки цивільного права, які в сукупності є запорукою успішного тестування.

На завершення активної взаємодії учасники зустрічі мали змогу поставити запитання та отримали на них чіткі та конкретні відповіді.

Завдяки професіоналізму професорки Наталії Семенівни Кузнєцової складні юридичні поняття й конструкції стали доступнішими та зрозумілішими для всіх учасників. Щиро вдячні за отримане інтелектуальне задоволення, цінні знання та важливі практичні рекомендації, які будуть корисними у підготовці студентів до складання ЄДКІ та для їхнього подальшого професійного розвитку в юриспруденції.