BlOG

Освітні тренди та виклики підготовки правника

Successful Career

Сьогодні для більшості випускників бакалаврату права, як і для українців в цілому у часи великого випробування, глибокого розпачу, сподівання, як ніколи актуальні питання, а що далі? Як знайти себе та розвинути власні здібності? Як бути конкурентноздатним серед інших випускників правничих шкіл? Побудувати успішну правничу кар’єру? З чого розпочати, що мені допоможе тощо?

Відповідаючи на ці та багато інших запитань, необхідно одразу зауважити, що наше професійне зростання є важливою складовою усвідомленого щастя та задоволення від самореалізації. Тому не дивно, що різноманітні міжнародні організації, які опікуються питаннями успішного кар’єрного просування та працевлаштування, останні десятиліття суттєво змінили акценти щодо вимог та навичок, на які звертають увагу роботодавці при пошуку юриста, помічника адвоката, нотаріуса, прокурора, юрисконсульта тощо.

Якщо говорити про ідеального працівника-юриста: адвоката, нотаріуса, прокурора, юрисконсульта тощо, то нині надзвичайно затребувані фахівці, які не просто юристи, а чудові командні гравці, особистості, які не бояться і вміють швидко та креативно приймати рішення, брати відповідальність на себе, вміють комунікувати та знають всі тонкощі переговорного процесу і, саме головне, володіють навичками ефективного вирішення конфліктів (спорів). Аналітичне та логічне мислення, критична оцінка ситуації, логічна аргументація, наявність мотивації, можливість ефективно управляти часом, системно мислити, здатність до використання емпатії та збереженні асертивності при роботі з клієнтом та інше. Загалом це все те, що характеризує правника у взаємовідносинах з іншими людьми, клієнтами, колегами, роботодавцями.

Це і багато іншого – саме те, чим оволодіють правники, які прийдуть на акредитовану магістерську освітню програму «МЕДІАЦІЯ» спеціальності 081 Право Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, яка була впроваджена із врахуванням успішного досвіду європейських університетів-партнерів грантового проекту «Медіація: навчання та трансформація суспільства/ MEDIATS» Програми ЄС ERASMUS+KA2:CBHE (Нідерландів, Німеччини, Іспанії та Латвії). Перефразовуючи відомий вислів ще 1955 р. декана факультету права Гарвардського університету Ервіна Грізвольда: «Багато юристів, здається, так і не усвідомлюють, що вони мають справу з людьми, а не просто з безособовим правом», ми можемо впевнено стверджувати, що сучасні правники зобов’язані усвідомлювати і бути готовими мати справу з людьми, а не лише з безособовим правом! Недарма дослідник Міжнародного Стенфордського дослідницького інституту і Фонду Карнегі-Мелона Ким Тассо у своїй науковій праці під назвою «Основні навички міжособистісного спілкування для юристів» акцентує увагу, що 75% довгострокового успіху на роботі залежить від володіння м’якими навичками і лише тільки 25% – від технічних навичок, а на EQ (емоційний інтелект) припадає 58% продуктивності на всіх типах робочих місць, він є найважливішим показником на робочому місці і найсильнішим чинником лідерства та особистої переваги.

Тому не дивно, що освітня програма «Медіація» спеціальності 081 Право ЧНУ ім. Ю. Федьковича поєднує в собі все найнеобхідніше та найважливіше для якісної підготовки успішного правника, що відповідало б сучасним трендам та викликам: опанування так званих Hard Skills, базових компетентностей правника та Soft Skills ведення медіації, переговорів, врегулювання конфліктів у всіх сферах правового регулювання: від сімейно-правових, цивільно-правових спорів до відновного правосуддя, як для успішного професійного старту, так і для утвердження конкурентоздатності на ринку правничих послуг.

Надійною науковою та практичною підмогою як для професорсько-викладацького складу, так і для магістрів цієї програми є залучення до освітнього процесу та широка співпраця з європейськими та вітчизняними медіаторами, що реалізується через численні тренінги, воркшопи, майстер-класи та регіональні школи з медіації, що проводяться спільно з Лігою студентів Асоціації правників України, численними громадськими організаціями та нашими європейськими партнерами, число яких невпинно зростає.

Досить вагому роль у забезпеченні якості цієї магістерської програми відіграє і функціонування на юридичному факультету ЧНУ ім. Ю. Федьковича навчально-наукової лабораторії медіації, переговорів та арбітражу кафедри публічного права, оскільки лабораторія – це простір не лише для навчального процесу, але й можливість самовдосконалюватися та розширювати свої можливості як на професійному, так і особистісному поприщі.

RO Havrylyuk

Руслана Гаврилюк

професор кафедри публічного права, менеджер проєктної групи MEDIATS