BlOG

Організація дистанційного викладання дисциплін на кафедрі публічного права: ділимося досвідом із зарубіжними колегами.

Moodle CHNU

В період з 11 листопада по 18 грудня 2020 року викладачі кафедри публічного права (Н.С.Федорук, Л.І.Вдовічена та Н.В.Войцеховський) проходили онлайн стажування за програмою «Scientific and academic higher education activity in the field of law from the national and European perspective» (Наукова діяльність в дисциплінах юридичних наук з національної та європейської точки зору)  на базі юридичного факультету Білостоцького університету (Польща). Проходження стажування, зокрема, передбачало обмін досвідом між українськими та польськими викладачами щодо організації дистанційної освіти в умовах пандемії. Проаналізувавши результати дистанційної роботи впродовж останніх двох семестрів, викладачі кафедри підготували есе на тему «Методика дистанційного викладання дисциплін на кафедрі публічного права Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича», яке було високо оцінено як польськими, так і українськими колегами. 

Пропонуємо ознайомитися із його основними положеннями.

Впровадження дистанційного навчання в умовах пандемії стало для викладачів кафедри публічного права потужним стимулом у подальшому впровадженні інформатизації юридичної освіти, удосконалення та переосмислення традиційних форм і методів навчання, а також створення нових навчальних методик.

Технічною базою організації навчального процесу стали платформи Moodle та Google Meet. Серівс Google Meet використовується для проведення лекційних та семінарських занять в режимі відеоконференцій. Перевагами при виконистанні даного серівсу є: здатність одночасної участі до 250 студентів, що дає можливість охопити весь навчальний потік; користування чатом для забезпечення інтерактивного спілуквання між студентами і викладачем; можливість поділитися зображенням з екрану приладу для демонстрації презентацій, документів, відеозаписів та іншогого навчального матеріалу. Перевагою у використанні сервісу google meet є можливість учасникам відеоконференції брати участь у дзвінках на смартфоні чи планшеті без необхідності встановлювати окремий додаток для відеозв’язку та автоматична синхронізація його роботи з GMail и Google Calendar.

Робота з moоdle передбачає застосування модулів «ресурси» та «діяльності», де ресурси – модулі, які мають інформаційне призначення, а діяльності передбачають взаємодію зі студентом, а результат такої взаємодії може бути оцінений викладачем вручну чи автоматично комп’ютером. Більшість представлених в moodle курсів (зокрема, конституційне, фінансове, екологічне та земельне право) поєднують в межах одного курсу модулі як ресурсів, так і діяльності. А, наприклад, курс «Адміністративне право» має два окремі курси moоdle: навчальний (лекційні) та практичний (для проведення онлайн семінарських занять). Всі курси поділені на тематичні модулі із різноманітним змістовним наповненням відповідно до особливостей кожної теми. Обов’язковим елементом наповнення кожної теми курсу є наявність лекції (в форматі pdf), презентації до неї (PowerPoint presentation), плани практичних та семінарських занять, індивідуальні завдання студентам та тести.

В ракурсі вивчення публічно-правових дисциплін досить актуальним є поєднання тестової форми контролю набутих знань із такою специфічною науково-практичною роботою студента як «клаузура» – складання наукового висновку з правового питання з використанням стилю експертних висновків. Справа у тому, що вирішення конкретних правових проблем відповідно до заданої сукупності фактів і норм становить головне завдання для студентів-юристів. Воно вимагає знань юридичного матеріалу, а також навичок формального критичного мислення, і, в той же час, оволодіння мистецтвом техніки вирішення юридичних казусів – конкретних показових справ. Однак, для правильного розуміння суті клаузури згадана формалізація не повинна перебувати і не перебуває на передньому плані вивчення права. Це лише інструмент практичного характеру, однак, він необхідний і ним не можна нехтувати. Адже за допомогою цього формального методу студент-правник має можливість переконатися, що він виконав усі відповідні нормативні вимоги та правила і врахував усі аспекти прийняття рішення та вирішення поставленої задачі, забезпечивши належну правову якість своїх доводів і використаних стверджувальних правових аргументів на основі та відповідно до обов’язкових правових директив, логічних взаємовідносин і практичних міркувань. Тільки ті, хто впевнено освоїв цю техніку, опанував і зрозумів її основні елементи, здатний за потреби (з огляду на вагомі підстави) переступити здавалось би міцні, жорсткі та непорушні правила.

Для прикладу, при викладанні такої навчальної дисципліни як «Податкове право» достатньо аргументованим є застосування вказаного методу навчання. При розв’язанні кейсів з податкового права у формі клаузури слід протягом заданого періоду часу (що сприймається студентами, як правило, як недостатній) тільки базуючись на тексті податкового закону та власних правових знаннях з податкового права, представити їх таким чином, щоб усі правові проблеми, прямо чи опосередковано порушені серед заданих фактичних обставин конкретної податкової справи, отримали розв’язання з переконливим і дійсним, базованим на фактах справи, мотивуванням. Враховуючи це, студентів на перших практичних заняттях з правової дисципліни «Податкове право», необхідно направляти на опанування основами юридичної техніки, що базується на використанні знань правової науки, поряд з необхідним базовим і предметним знанням у ключових питаннях податкового законодавства з вказаної проблематики (для прикладу, досліджуючи повноваження податкових органів в ракурсі курсу «Податкове право», неможливо не враховувати положення «Фінансового право» як базисного і основоположного).

Успішне написання клаузури залежить також від завчасного виконання декількох основних вимог: для правильного і повного визначення фактів слід точно зрозуміти, про що саме запитується у кейсі і про що йдеться у податковому спорі; правильно установити шлях пошуку відповіді на податково-правовий спір; зважати на правові проблеми, які лежать в основі розв’язання наявної податково-правової ситуації.

Одним із факторів успішної навчальної діяльності очного циклу в було залучення студентів до роботи в групах. Варто зазначити, що в рамках переходу на дистанційне навчання такий формат роботи зберігається, адже сучасні технології пропонують різні варіанти та інструменти для віддаленої співпраці між студентами. Зокрема, саме така форма дистанційної роботи із студентами застосовується при вивченні курсу «Децентралізація публічної влади». В процесі навчання студенти використовували різноманітні інструменти в ході представлення своїх проектів, в тому числі платформу YouTube.

Варто зауважити, що дистанційна форма роботи є досить новим явищем у навчальному процесі в університетах. Тому слід усвідомлювати, що далеко не всі студенти одразу будуть готові до абсолютно безперешкодної роботи по причині відсутності безперебійного доступу до мережі та поганого зв’язку, перебування в загальних приміщеннях вдома та обов’язків піклуватись про рідних в рамках карантину. Тому завжди потрібно визначати унікальні потреби студентів та розглядати можливості використання окремих методів їх опитування у випадках їх відсутності з поважних причин.

Необхідною умовою успішної дистанційної групової роботи є постійний зворотній зв’язок та підтримка контакту зі студентами. Доцільним є твердженням про зворотній зв’язок, який тісно пов’язаний із різними видами відповідей, що надають студентам інформацію про правильність виконання їхніх завдань, домашньої роботи чи особистих внесків у роботу групи. Зворотній зв’язок у дистанційній освіті важливіший, ніж просто механізм інформування студента про те, наскільки добре він виконав завдання. У ситуаціях навчання в рамках очного циклу викладач та студент у процесі відповіді постійно обмінюються невербальними жестами, які забезпечують зворотній зв’язок як викладачу, так і студенту.

Одним із факторів результативної дистанційної роботи студентів виступає також налагодження діалогу та наявність активних дискусій в рамках обговорення між студентами та викладачем. Такі методи освітньої роботи часто являються обов’язковими структурними елементами під час проходження освітніх курсів в американських вищих навчальних закладах, оскільки дослідження вказують на те, що активна участь, модерація дискусій та співпраця над проектами посилює взаємодію та соціальну активність студентів. Потужний розвиток комунікаційних технологій в останні роки дозволяє викладачу залучати студентів до дискусій та обговорень в рамках дистанційного навчання без будь-яких технічних перешкод. Під час такої участі студенти спілкуються, взаємодіють та співпрацюють між собою та з викладачем. Вони отримують доступ до знань та навичок комунікації, які формуються в групі в процесі досягнення результату, які б було значно важче осягнути в ході самостійного освоєння певного навчального матеріалу.

Отже, перехід на дистанційне навчання спонукав викладачів кафедри публічного права в новий спосіб опановувати та впроваджувати як традиційні (лекції, колоквіуми, тести), так і нові (кейси, клаузури, групові проекти) методи опанування навчального матеріалу. Якщо для проведення занять у вигляді лекцій, тестів чи усного питування достатньо використання базових можливостей платформ Google Meet та Moodle,  то при впровадженні нових методик навчання  від викладачів вимагається врахування певних особливостей їх застосування. Так у процесі організації дистанційної групової роботи студентів важливо не тільки чітке формулювання викладачем мети і користі групової роботи та її детальне планування:  варто обирати правильні та зрозумілі інструменти дистанційного навчання, які були визначені для такого виду робіт. Наприклад, використовувати Google Meet для відеоконференцій, спільного використання екрана та групових повідомлень, а також використання Moodle в рамках колективного обговорення студентських проєктів. При цьому дуже важливо звертати увагу на коректність оцінювання групової роботи студентів в межах технічних можливостей кожного із учасників. Те ж стосується організації роботи студентів і при проведенні заняття у формі клаузури, яка полягає у застосуванні такої форми навчального процесу, під час якої викладач організовує для студентів аналіз окремих теоретичних положень з конкретної теми курсу правової дисципліни у поєднанні з аксіологічним (ціннісним) дослідженням чинного законодавства.

Nataliia Fedoruk

Наталія Федорук

доцент кафедри публічного права

Lidiia Vdovichena

Лідія Вдовічена

доцент кафедри публічного права

nikola voitsekhovskyi

Нікола Войцеховський

асистент кафедри публічного права