Новини

Навчальний візит ELSA Suceava – ELSA Chernivtsi 2025 у рамках академічної співпраці між ЧНУ ім. Ю. Федьковича та Сучавським університетом «Штефан чел Маре»

Elsa Suceava in Chernivtsi

Продовжуючи невтомну боротьбу за свою незалежність, сьогодні Український народ як ніколи цінує підтримку іноземних партнерів у різноманітних сферах: від військової та гуманітарної допомоги до академічної співпраці й обміну досвідом. У той час, коли наші Захисники виборюють свободу і мир на полі бою власною кров’ю, кожен українець має за моральний обов’язок працювати в тилу з тим, щоб їхні сили не були витрачені намарно. Одним із ключових напрямків такої роботи є притягнення до відповідальності як держави-агресора, так і всіх її посадових осіб, причетних до жахливих злочинів, вчинених на території України з 2014 року. Виконання цього завдання становить одну з цілей міжнародного кримінального права, над прогресивним розвитком і вдосконалення якого працюють провідні вітчизняні та іноземні фахівці. Варто наголосити, що досягнення результатів можливе лише в тісній співпраці, одним із прикладів якої став навчальний візит представників ELSA Suceava із факультету права та адміністративних наук Сучавського університету «Штефан чел Маре» (м. Сучава, Румунія) до Чернівецького університету імені Юрія Федьковича, який проходив протягом 16-18 травня 2025 року. Даний обмін став справді унікальною подією, адже це перший приклад двосторонньої міжнародної академічної мобільності з початку повномасштабного вторгнення на територію України. Співорганізатором візиту виступив юридичний факультет, зокрема кафедра Міжнародного права та порівняльного правознавства.

Захід розпочався із урочистої частини, яка відбулася в Шевченківській залі ЧНУ в п’ятницю 16 травня. Із вітальним словом до гостей звернулися ректор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича д.е.н., професор Руслан БІЛОСКУРСЬКИЙ, декан юридичного факультету д.ю.н., професор Віталій ВДОВІЧЕН, в.о. завідувача кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства, д.ю.н., професорка Світлана КАРВАЦЬКА. Після цього учасники отримали змогу прослухати лекції, присвячені актуальним питанням сучасного міжнародного кримінального права. Доктор філософії з міжнародного права, асистент кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства Віталій ЯРЕМЧУК виступив із темою «Fundamentals of International Criminal Law». Практикуючий адвокат, асистент тієї ж кафедри Руслан ІВАНЮК провів лекцію на тему «International Crimes: Definition, Responsibility, Punishment». Слід відзначити активність гостей та чернівецьких студентів, які перетворили виступи лекторів у справжню насичену дискусію. Наступною частиною програми, яка справила надзвичайне враження на учасників заходу, стала інституційна зустріч з представниками ГУНП в Чернівецькій області. Присутні мали можливість ознайомитися на практиці зі специфікою діяльності КОРД (Корпусу оперативно-раптової дії) — підрозділу Національної поліції України, що спеціалізується на виконанні особливо небезпечних завдань. Під час зустрічі правоохоронці поділилися досвідом, розповіли про особливості своєї служби, а також продемонстрували учасникам складові екіпірування та технічні засоби, що використовуються у спецопераціях. Наступним етапом стала захоплююча демонстрація роботи Кінологічної служби. Студенти мали змогу побачити в дії службових собак, які майстерно виявляють вибухові речовини, наркотичні засоби та беруть участь у затриманні правопорушників.

Другий день візиту, 17 травня, відзначився особливою подією – до Чернівців завітав ректор Сучавського університету «Штефан чел Маре» професор Міхай ДІМІАН. Він звернувся до учасників заходу із вітальним словом, висловивши щиру підтримку українському академічним партнерам та всій українській народу у її боротьбі з російськими загарбниками. Далі із лекцією на тему «The role of the International Criminal Court in Ensuring Justice» виступила докторка філософії з міжнародного права, асистентка кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства Марина ІЛІКА, під час якої присутні змогли дізнатися про важливі аспекти функціонування Міжнародного кримінального суду, що набуло ще більшої актуальності з ратифікацією Україною Римського статуту МКС у 2024 році. Наступним етапом візиту цього дня стала зустріч з Віталіною САВЧУК, приватним нотаріусом Чернівецького міського нотаріального округу. У ході відвертої розмови іноземні колеги ознайомилися з особливостями роботи державних та приватних нотаріусів України, змогли порівняти їх із досвідом своїх країн. Варто зазначити, що, окрім удосконалення професійних навичок і компетентностей, частина програми заходу була присвячена роботі із «soft skills». Так, учасники змогли долучитися до тренінгу з ораторського мистецтва від Павліни ШАТЦ, акторки, моделі, співачки.

Третій день візиту, 18 травня, був присвячений удосконаленню практичних вмінь. Здобувачі взяли участь у правничому квесті, де змогли продемонструвати навички логічного мислення, а також позмагалися в брейн-рингу, шукаючи відповіді на гострі та інколи провокативні питання міжнародного кримінального права. Заключним етапом зустрічі став воркшоп із Іваном ТОРОНЧУКОМ, к.ю.н., доцентом кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства і Флоріаном ГЕОРГЕ, адвокатом, співробітником факультету права та адміністративних наук Сучавського університету «Штефан чел Маре» (м. Сучава, Румунія), директором юридичної компанії «Avanta Intermare Holdings» (м. Епсом, Велика Британія), стейкхолдером ОПП «Міжнародне право».

Продовжуємо наголошувати на тому, що подібні академічні обміни та культурно-освітні заходи сприяють всебічному розвитку здобувачів, формуванню у них комплексних знань у галузі національного й міжнародного права, удосконаленню практичних навичок, пошуку шляхів вирішення сучасних правових проблем на основі позитивного досвіду іноземних партнерів. Саме вони покликані стати тими, хто працюватиме над відновленням мирної України та створенням ефективних механізмів запобігання глобальних катастрофам у майбутньому.

Висловлюємо подяку багаторічному академічному партнерові Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича – Сучавському університетові «Штефан чел Маре» (м. Сучава, Румунія) за сприяння і підтримку в підготовці висококваліфікованих правників, а також усім, хто долучився до організації навчального візиту ELSA Suceava – ELSA Chernivtsi 2025!

Svitlana Karvatska

Світлана КАРВАЦЬКА

д.ю.н., професор, в.о. завідувача кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства

Ivan Toronchuk

Іван ТОРОНЧУК

к.ю.н., доцент кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства

Anastasiia Labyk

Анастасія ЛАБИК

асистентка кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства