Новини

ІV Наукові читання пам’яті Ганса Гросса: міжнародна науково-практична конференція

Hans Gross Conference 2024

9 грудня 2024 року на базі юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича відбулись ІV Наукові читання пам’яті Ганса Гросса: міжнародна науково-практична конференція.

У роботі конференції взяли участь вчені Австрії (PostDoc Nina Kaiser – керівник Центру Ганса Гросса Інституту кримінального права, кримінального процесу і кримінології Університету Граца), Болгарії (професор Йонко Кунчев), Латвії (Doctor of Sciences, Neringa PalionieneУніверситет Вітаутаса Великого, м. Каунас), Румунії (PhD. Law Mariana Mitra-Nita-Університет Овідіус в Констанці),Молдови (д.ю.н. Ботнару Стела), видатні вчені-криміналісти України з Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Національного університету «Одеська юридична академія», Національного авіаційного університету, Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, Київського інституту Національної гвардії України, Державного університету «Житомирська політехніка», Національної академії Служби безпеки України, Академії Державної пенітенціарної служби, Національної академії управління та Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. А також у роботі конференції взяли участь практичні працівники: директор Чернівецького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України І.Г. Балук та співробітники Чернівецького та державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.

Hans Gross Conference Screen 1

Наш щорічний грудневий захід є виявом визнання та пам’яті сучасних поколінь про всесвітньо відомого вченого, фундатора криміналістики, професора Чернівецького, Празького і Грацького університетів, колишнього декана юридичного факультету на той час Чернівецького імператорського і королівського імені Франца Йосифа університету.

Четверті Читання уже втретє відбуваються в умовах війни, тому і лейтмотивом заходу були слова Ганса Гросса: «Криміналістика – це наука про реальності кримінального права. Вивчення його фактів і використання його результатів – це мета криміналістики». Росія ніколи не зможе стерти свого авторства у звірствах, скоєних в Україні. Ворог підступний, злочини, вчинені військовими рф на території нашої держави, є надзвичайно масштабними і їх фіксування, розслідування, попередження потребують як ретельного збирання значного масиву доказів так і проведення численних судових експертиз.

У таких умовах перед юридичною наукою та правовою системою загалом постають нові виклики й завдання: розроблення нових і удосконалення існуючих криміналістичних методик розслідування злочинів, що посягають на територіальну цілісність і недоторканність України, заподіяння шкоди громадянам, юридичним особам і державі, а також тих злочинів, які з урахуванням історичного досвіду можуть в майбутньому перешкоджати повоєнній відбудові держави.

Переконана, що саме такі наукові дискусії, на рівні підняття проблеми і пошуку шляхів їх вирішення є потрібними і нагальними. Задля застосування новітніх підходів для того щоб суттєво підвищити роль і прикладне значення застосування криміналістичних знань у реаліях воєнного часу та глобальних загроз світовій цивілізації. «Ми маємо зробити все задля Перемоги України і настання справедливості. Кожен на своєму місці» – про це наголошували всі учасники конференції.

Hans Gross Conference 09 December

Вдячні постійним співорганізаторам – Чернівецькому науково-дослідному експертно-криміналістичному центру (Україна), Hans Gross Centre for Interdisciplinary Criminal Science of the University of Graz (Австрія), Варненському вільному університету імені Чорноризця Храбра (юридичний факультет) (Болгарія), Державному університету Молдови (юридичний факультет) (Молдова)), ГО «Всеукраїнська асоціація кримінального права» та тим, які доєднались до заходу цього року – Університету Вітаутаса Великого (юридичний факультет) (Литва) і Ovidius University of Constanta (факультету права та адміністративних наук) (Румунія) та всім учасникам за цікавість до нашого заходу. Маю надію, що ця конференція стала вагомим внеском у розвиток пріоритетної для України проблеми – протидії злочинності в сучасному світі, ще одним кроком до ПЕРЕМОГИ.

Слава Україні! Слава ЗСУ!

Halyna Zharovska

Галина ЖАРОВСЬКА

д.ю.н, завідувачка кафедри кримінального права