BlOG

Модель «Барнахус»: приклад інноваційної еволюції на користь прав дитини

Child Protection

«Барнахус» (у перекладі «Будинок дітей») – це міждисциплінарний і міжустановчий спеціалізований центр по роботі з дітьми, які постраждали від насильства або стали свідками кримінальних правопорушень. В даному центрі проводиться співбесіда з такими дітьми, здійснюється медичний огляд, проводиться всебічна оцінка і надаються усі необхідні, в тому числі й терапевтичні послуги відповідними фахівцями. Варто звернути увагу на історію заснування «Барнахус», в джерелах зазначається, що дана модель бере свій початок від моделі захисту дітей, прийнятої в США у 80-х роках минулого століття. Є відомості які засвідчують, що уперше такі центри виникли в 1998 році в Ісландії, а потім поширилися і в інших північних країнах (у Швеції в 2005 році, Норвегії в 2007 році, в Гренландії в 2011 році, в Данії в 2013 році) під назвою «Барнахус», або «Будинок дітей».

До основних завдань «Барнахуса» входить:

  • Забезпечити дітям і підліткам, які зазнали різних видів жорстокого поводження і злочинів, отримання належної оцінки, лікування і підтримки.
  • Запобігти травмуванню дітей внаслідок повторних співбесід, які проводять різні служби в різних місцях. Дослідження показали, що подібний досвід може виявитися дуже травматичним для дитини. Така «повторна віктимізація» може мати навіть згубніші наслідки для дитини, аніж самий епізод жорстокого поводження. Крім того, згідно з проведеними дослідженнями, повторні співбесіди, які проводяться людьми без спеціальної підготовки, можуть спотворити розповідь дитини про подію в результаті навідних запитань і негативно вплинути на хід розслідування.
  • Створити для проведення слідчих інтерв’ю середовище, дружнє по відношенню до дітей, яке б знижувало рівень занепокоєння дитини, що, у свою чергу, має вирішальне значення для успішного отримання інформації від дитини.

Простіше кажучи, Барнахус існує, щоб забезпечити дотримання найкращих інтересів усіх дітей і гарантувати виконання належної правової процедури.

За інформацією пресслужби Чернівецької обласної ради, центр захисту та підтримки дітей, які постраждали або стали свідками насильства, за моделлю Барнахус успішно діє й у Чернівцях. Із часу відкриття було якісно розглянуто 18 справ за участі 30 дітей. Основна перевага центру в тому, що це затишне середовище з м’якими меблями, іграшками, канцелярією. Із дитиною тут працює мультидисциплінарна команда. Ідеться про її законного представника, адвоката, слідчого, прокурора, та насамперед – психолога. Саме цей фахівець першим спілкується з дитиною та визначає, чи готова вона до подальших слідчих дій. Також у центрі працює соціальний працівник, за потреби можуть долучати й судмедексперта, який перевірятиме чи є у дитини рани або травми. У закладі є “тривожні кнопки” для виклику поліції у випадку небезпеки, також облаштований медичний кабінет, де лікар зможе оглянути дитину на наявність ушкоджень на тілі, забоїв, гематом. Крім того, є гінекологічний кабінет, тож якщо стоятиме питання про сексуальне насильство — судмедексперт огляне дитину на кріслі. Щоб створити домашнє середовище для постраждалих, тут ніхто не надягає білих халатів — усі працівники ходять у звичайному одязі. Дитина може погратися, поїсти, випити чаю.

За словами представниці Барнахусу, всі працівники мають основне місце роботи поза Центром, і лише коли стається випадок насильства, збираються тут. Адресу даних закладів тримають у секреті, щоб про неї не дізналися потенційні кривдники. Барнахус на Буковині відкрили наприкінці 2022 року в рамках Меморандуму про взаєморозуміння, підписаного Чернівецькою обласною радою з представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та Міжнародним благодійним фондом «Українська фундація громадського здоров’я».

Подібні іціціативи мають неоціненне значення, оскільки покращують стан дотримання та гарантування прав дитини, їх фізичний та духовний розвиток, сприяють повному та неупередженому розслідуванню злочинів і справедливому судовому розгляду.

Myroslav Popovych

Мирослав ПОПОВИЧ

доктор філософії (PhD), асистент кафедри кримінального права