Проєкт ЮК

Фінансовий моніторинг по-новому

Finansovyi monitorynh po-novomu

Питання. Нещодавно набрав чинності Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», який передбачає собою нову процедуру здійснення фінансового моніторингу. Хто саме уповноважується цим Законом здійснювати фінансовий моніторинг?

Відповідь. Даний закон виділяє суб’єктів первинного та державного рівнів, котрі наділяються повноваженнями щодо здійснення фінансового моніторингу.

Суб’єктами первинного фінансового моніторингу згідно цього Закону є: усі суб’єкти господарювання, що надають фінансові послуги на території України; оператори поштового зв’язку, інші установи, які надають послуги з переказу коштів (поштового переказу) та здійснення валютних операцій; суб’єкти аудиторської діяльності; бухгалтери, суб’єкти господарювання, що надають послуги з бухгалтерського обліку; суб’єкти господарювання, що здійснюють консультування з питань оподаткування; адвокатські бюро, адвокатські об’єднання та адвокати, які здійснюють адвокатську діяльність індивідуально; нотаріуси; суб’єкти господарювання, що надають юридичні послуги; особи, які надають послуги щодо створення, забезпечення діяльності або управління юридичними особами; суб’єкти господарювання, що надають посередницькі послуги під час здійснення операцій з купівлі-продажу нерухомого майна, а також суб’єкти господарювання, що надають за винагороду консультаційні послуги, що пов’язані з купівлею-продажем нерухомого майна; суб’єкти господарювання, що здійснюють торгівлю за готівку дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням та виробами з них; суб’єкти господарювання, що надають послуги у сфері лотерей та/або азартних ігор; постачальники послуг, пов’язаних з обігом віртуальних активів.

Суб’єктами державного фінансового моніторингу згідно вищезазначеного закону є: Національний банк України, Державна служба фінансового моніторингу, Міністерство юстиції України, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, Міністерство цифрової трасформації України.

Питання. На які конкретні дії уповноважені суб’єкти первинного фінансового моніторингу?

Відповідь. Суб’єкти первинного фінансового моніторингу відповідно вищезазначеного закону зобов’язані: стати на облік у спеціально уповноваженому органі як суб’єкт первинного фінансового моніторингу; призначити відповідального працівника за здійснення фінансового моніторингу; здійснювати належну перевірку нових клієнтів, а також існуючих клієнтів; забезпечувати моніторинг фінансових операцій клієнтів; повідомляти спеціально уповноважений орган про: порогові фінансові операції клієнтів; підозрілі їх фінансові операції; про розбіжності між відомостями про кінцевих бенефіціарних власників клієнта, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, та інформацією про кінцевих бенефіціарних власників, отриманою суб’єктом первинного фінансового моніторингу в результаті здійснення належної перевірки клієнта.

Havrylyuk Ruslana Oleksandrivna

Руслана Гаврилюк

Координаторка з посилення інституційної спроможності

Проєкт Юридичні клініки – провайдери безоплатної правової допомоги споживачам фінансових послуг

це проєкт, який реалізовується завдяки підтримці Агентства США з міжнародного розвитку в рамках гранта, наданого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору».

LC Project

Читайте також: