З нагоди Дня юридичного факультету (до 32 -ї річниці відродження юридичного факультету) кафедрою міжнародного права та порівняльного правознавства за підтримки та у співпраці з Науковою бібліотекою ЧНУ 3 травня 2023 року було відкрито виставку для викладачів та студентів під назвою «Дипломатичне та консульське право в науковій спадщині юридичного факультету (1875-1940 рр.)».
У науковому-просвітницькому заході взяли участь – Павло Крайній, к.ю.н., заступник декана юридичного факультету з наукової роботи та міжнародних зв’язків, викладачі кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства Світлана Карвацька, д.ю.н. професорка, в.о. завідувача кафедри; Іван Торончук, к.ю.н., доцент; Тетяна Гнатюк, к.ю.н., асистентка та Марія Строїч, асистентка; студенти (бакалаври та магістри), а також працівники бібліотеки, які безпосередньо брали участь у підготовці виставки.
Виставка є пізнавальною для науковців, правників-практиків та студентів, які цікавляться проблемами міжнародного права, загалом, та дипломатичного і консульського права, зокрема. Експозиція виставки, в якій чимало унікальних видань XVIII – XX ст.ст., готувалася як своєрідний практикум дисциплін, які викладаються зі спеціальності «Міжнародне право» – «Дипломатичне та консульське право», «Теорія та практика ведення міжнародних переговорів».
Родзинками експозиції, безумовно, були старовинні видання – «Кодекс Дипломатичного права Польщі та Литви» («Codex Diplomaticus regni Polonise et Litnvanie»), виданий 1721 року на латині та його перевидання 1759 року; «Дипломатичний посібник із викладом прав і функцій дипломатичних агентів» Чарльза де Мартенса (Manuel diplomatique du Précis des droits et des fonctions des agents diplomatiques), виданий в Парижі в 1822 році; «Дипломатичне розслідування прав на спадщину у застосуванні до поділів і спадкоємства в герцогстві» («Diplomatische Untersuchung über die Rechte der Todttheling mit Anwendung auf die Teilungen und Erbfälle im Herzogtum»), видане в Лейпцигу в 1778 році; «Словник термінів з міжнародного публічного та приватного права» у 2 томах («Dictionnaire de droit international et prive»), виданий в Берліні – Парижі 1885 року. Також експозиція містить багато видань з міжнародного права, дипломатичного права XІX – 40 -х рр. XX ст., та підбірку сучасних правових видань.
Спеціальним гостем заходу був Начальник відділу зовнішньоекономічних зв’язків та просування експорту Чернівецької торгово-промислової палати, дипломат, Перший секретар Посольства України в Румунії (2008-2012 рр.) Василь Заболотнюк.
Спілкування учасників з представником дипломатичного корпусу було захоплюючим та активним. У центрі уваги були як питання історії дипломатичного представництва України, так і сучасні проблеми та перспективи у контексті європейської інтеграції України. Особливий інтерес викликали питання про дипломатичний протокол, стилі ведення переговорів, незвичні курйози в роботі дипломата. Важливо, що Василь Заболотнюк як досвідчений дипломат чітко окреслив ті якості та навички, якими повинні володіти майбутні юристи-міжнародники, щоби гідно представляти Україну на міжнародній арені, наголосивши, передовсім, на необхідності професійного опанування іноземними мовами.
Формат заходу був непересічним з огляду на те, що спікерами були як викладачі, так і студенти. Іван Торончук здійснив загальний ретроспективний аналіз представлених в експозиції унікальних правничих видань, а студенти 4 курсу-спікери, заздалегідь дослідивши фонд рідкісних правничих книг бібліотеки, репрезентували присутнім окремі унікальні видання з міжнародного права, зокрема, дипломатичного й консульського права. Приємно було бачити, з яким трепетом та шаною майбутні правники (можливо й дипломати) анонсували рідкісні видання та передавали їх з рук в руки.
Ми вдячні адміністрації Наукової бібліотеки ЧНУ не тільки за співпрацю, а й за те, що докладають чимало зусиль для збереження рідкісних видань з права, які є непереоціненою науковою спадщиною та інтелектуальним фундаментом підготовки майбутніх правників.
Світлана Карвацька
професорка, в.о. завідувача кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства
Тетяна Гнатюк
к.ю.н., асистентка кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства
Марія Строїч
асистентка кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства