Новини

Домашнє насильство: як його розпізнати та куди звертатись по допомогу?

Domashnie nasylstvo - zahroza osobystii svobodi

У сучасному суспільстві домашнє насильство несе загрозу особистій свободі, обмежуючи право людини на безпечне існування, автономію прийняття рішень та можливість реалізовувати власний життєвий потенціал. Репресивні та превентивні механізми боротьби з домашнім насильством мають бути комплексними, охоплюючи як правові санкції, так і соціальну підтримку постраждалих осіб. Комплексне поєднання правових, соціальних, освітніх та просвітницьких складових у механізмі боротьби із домашнім насильством – ключовий фактор протидії цьому негативному явищу. З цією метою за ініціативи та в межах програми діяльності Лабораторії прав людини імені Сергія Місевича на юридичному факультеті відбулася бінарна лекція за участі викладачів кафедри теорії права та прав людини і фахівців із соціальної роботи Чернівецького міського центру соціальних служб на тему: «Домашнє насильство – загроза особистій свободі».

Під час лекції у форматі жвавої дискусії було обговорено чимало важливих питань, зокрема: Ознаки домашнього насильства: як розпізнати та виявити проблему? Алгоритм дій у разі домашнього насильства: куди звертатись за допомогою? Яка роль соціальних служб та кризових центрів у підтримці постраждалих від домашнього насильства? Юридичні механізми захисту від домашнього насильства: які права має постраждалий? Домашнє насильство в умовах війни та кризових ситуацій: як захистити себе? Міфи та реальність про домашнє насильство: як суспільні стереотипи заважають боротьбі з проблемою?

Крім цього, фахівці розповіли слухачам про роботу Чернівецького міського центру соціальних служб, який активно працює над запобіганням та подоланням домашнього насильства у регіоні, надаючи комплексну професійну правову допомогу постраждалим, забезпечуючи таких осіб психологічною підтримкою та соціальним супроводом.

Щиро дякуємо представникам Чернівецького міського центру соціальних служб за конструктивну співпрацю!

Сподіваємось, що проведення такого заходу, спрямованого на підвищення обізнаності серед здобувачів вищої освіти щодо проблеми домашнього насильства лише сприятиме підготовці нового покоління правників, здатних відповідати на складні виклики сьогодення!

Своїми враженнями від екскурсії поділилися молоді правники:

Керея Євгенія, студентка 1 курсу: «Найкращі враження, доступно й цікаво була висвітлена важлива тема. Рада, що про це говорять і, що створено багато механізмів для боротьби з насильством та допомоги постраждалим від нього».

Щербук Анна, студентка 5 курсу: «Я була вражена, що такі заходи проводять в університеті. Це важливий соціальний проєкт, який заслуговує на увагу. Мені хотілося б, щоб подібні події від громадського сектору та організацій, що представляють малозахищені групи та говорять про соціальні проблеми висвітлювалися в стінах альма-матер частіше. Важливо говорити про домашнє насильство, особливо висвітлюючи питання імплементації Стамбульської конвенції, яка досі не завершена у вітчизняному законодавстві. Вірю у суспільство з високими людськими цінностями, де рівень насильства буде зведений до мінімуму»

Середенко Валерія, студентка 5 курсу: «Дякуємо за важливий захід, присвячений темі домашнього насильства. Було інформативно та цікаво. Спікери поділилися корисними знаннями про розпізнавання насильства, шляхи його запобігання та підтримку постраждалих. Особливо вразили реальні історії та поради щодо дій у складних ситуаціях. Учасники змогли поділитися власними думками та взяти участь у дискусії, яка була дуже активною».

Проданюк Назар, аспірант 2 року навчання: «Проблема домашнього насильства залишається актуальною через її масштабність та латентність, оскільки значна частина випадків не фіксується офіційною статистикою через страх жертв перед кривдником або суспільний осуд. Висловлюємо глибоку вдячність спікерам за цікаві доповіді, практичні поради та корисну інформацію, яка безперечно стане в нагоді кожному учаснику проведеного заходу».

Olga Myroniuk

Ольга МИРОНЮК

к.ю.н, асистентка кафедри теорії права та прав людини