BlOG

Чи бути кафедрі людських прав випускаючою?

Red Question Mark

Схвалення Вченою радою юридичного факультету стратегічного плану розвитку Чернівецького юридикуму на 2020-2026 рр. зобов’язує кожну його кафедру представити адекватну власну стратегію. Хочу поділитися деякими міркуваннями щодо перспектив кафедри людських прав.

Колишня кафедра теорії та історії держави і права, потім –  філософії та теорії права була наскрізь ідеологізована. Ця успадкована з радянських часів заідеологізованість долається дуже важко. Частково- через діючі стандарти юридичної освіти, а ще більше – через викладачів, яким нічого не хочеться змінювати: ні себе, ні те, що вони «викладають», хоча і розуміють що студентам воно нецікаве.

Нещодавно кафедра отримала реальний шанс стати випускаючою, тобто готувати фахівців своєї спеціалізації («людські права, в перспективі, можливо, «правозахисник»). Але реалізується цей шанс, я б сказав, на любительському, а не професійному рівні.

Що необхідно зробити негайно? Всі навчальні курси кафедри мусять бути підпорядковані спеціалізації – «Людські права». Філософія права мусить давати філософсько-правове обґрунтування людських прав (філософія прав людини»). Вступ до права (по суті, вчорашня теорія права) має стати теорією прав людини. Історія європейського права покликана розкрити історичні закономірності еволюції прав людини (історія прав людини). Можна подумати і про соціологію прав людини.

Ну а базовий навчальний курс кафедри «Людські права» повинен перетворитися в інструмент практичної підготовки фахівців-правозахисників. Кафедра має забезпечити вивчення студентами юридичних засобів реалізації і захисту людських прав. Сьогодні ж вона просто передає студентам спрощену, схематичну інформацію про покоління людських прав.

Поглиблювати правничу підготовку студентів спеціалізації зобов’язані і всі навчальні курси вільного вибору.

На мій погляд, це невідкладне завдання № 1. Завдання №2 – це корінна перебудова методики навчального процесу. Завдання №3 – така ж корінна перебудова наукової роботи кафедри вцілому і кожного викладача. Але про них – окремо.

Михайло Никифорак, професор кафедри людських прав