Буковинське Народне Віче, яке відбулося 3 листопада 1918 року, стало однією з ключових подій, що мали вплив на становлення національної та політичної ідентичності нашого краю. Проголошення окремої української області на півночі Буковини, заклик до самооборони і приєднання до України стали уособленням національного самовизначення буковинців на тлі розпаду Австро-Угорщини. Незважаючи на подальше захоплення влади у краї Румунією, ухвала Буковинського Віча стала важливим етапом українського державотворення та заклала основи для мирного співіснування різних національностей у регіоні.
З метою вшанування пам’яті про дану подію кафедрою Міжнародного права та порівняльного правознавства було організовано чергове засідання студентського наукового гуртка з міжнародного права, приурочене до 106-ї річниці від дати проведення Буковинського Народного Віча. Захід проходив за участю к.ю.н., доцента Івана Торончука, асистентів Марії Строїч та Анастасії Лабик, а також студентів юридичного факультету.
Здобувачі отримали можливість проаналізувати погляди сучасників на важливу для краю подію, розкрити її позитивні та негативні аспекти, результати і вплив на подальшу історію Буковини. Обговорили роль дипломатичних представників та проблеми функціонування дипломатичних представництв у міжвоєнний період на прикладі Буковини. Окрему увагу було присвячено значенню економічних факторів та впливу засобів масової інформації на суспільну думку і формування політичної ідентичності буковинців. Учасники наукового гуртка також здійснили аналіз цінності Буковинського Віча з точки зору майбутнього захисту прав національних меншин у Європі.
Подібні заходи є надзвичайно важливими для юридичного факультету, адже продовжують традиції дослідження історії держави і права, у тому числі й нашого краю, закладені ще такими відомими представниками чернівецької правничої школи як Георгіца Аурел Зиновійович та Никифорак Михайло Васильович. Вивчення міжнародного права через призму історичних подій певного регіону, зокрема такого як Буковина, має велике значення, оскільки демонструє вплив міжнародних актів на формування політичного та правового ландшафту окремих територій, дозволяє глибше зрозуміти принципи національного самовизначення, права національних меншин і мирного врегулювання конфліктів, сприяють розумінню складних взаємодій між локальними прагненнями і глобальними юридичними процесами, що формують стабільний світовий порядок.
Анастасія ЛАБИК
асистент кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства
Марія СТРОЇЧ
асистент кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства