Новини

Студенти юридичного факультету працювали над удосконаленням навичок міжкультурної комунікації

Meeting

24 квітня 2026 року на факультеті іноземних мов ЧНУ за сприяння юридичного факультету відбувся науково-культурний захід «Interactive cross-cultural communication showcase», присвячений особливостям міжкультурної фахової комунікації між представниками різних країн та регіонів світу. До зустрічі долучилися здобувачі бакалаврського рівня ОП «Міжнародне право», а також здобувачі освітньо-наукового рівня (PhD) спеціальності D9 Міжнародне право. Спікером на зустрічі виступила Даніела ХАЙСАН, філолог і перекладач, доктор філософії, доцент кафедри іноземних мов факультету літератури та комунікаційних наук Сучавського університету «Штефан чел Маре» (м. Сучава, Румунія).

У ході презентації пані Даніела проаналізувала різницю між термінами «міжкультурна» й «інтеркультурна» комунікація, ознайомила присутніх з особливостями побудови діалогу, насамперед фахового, представниками різних національностей, країн і культурних традицій, а також звернула увагу на менталітет як визначальний чинник у процесі формування національних особливостей ділового спілкування. Окрім цього, розповіла про основи ввічливості та толерантності у комунікації з іноземними партнерами і колегами, вказала на те, яких висловів та дій потрібно уникати, щоб не порушити їх. Спікер зробила акцент на пунктуальності та грамотному тайм-менеджменті, що є запорукою успіху фахівця у будь-якій сфері.

Відзначимо, що захід проходив у форматі інтерактивної презентації, під час якої всі учасники мали змогу долучитися до вирішення практичних завдань, звернутися до спікера із запитанням чи висловити свій погляд на досліджені аспекти міжкультурної комунікації. Цікаво, що до зустрічі доєдналися також студенти із Румунії, Молдови та Туреччини – учасники програм академічної мобільності – які розповіли про власний досвід спілкування (побутового чи фахового) із представниками різних країн.

Зустріч сприяла не лише набуттю нових знань та міжфаховому діалогу, а й удосконаленню таких важливих на сьогодні «soft skills». Саме їх справедливо вважають невід’ємною умовою успішної кар’єри юриста-міжнародника, основу роботи якого складає вербальна і невербальна міжкультурна комунікація.

Учасники заходу поділилися своїми враженнями:

Яна СТАДНІЙЧУК, студентка 4 курсу ОП «Міжнародне право»: Захід був корисним і практично орієнтованим для студентів юридичного факультету. Особливо цінними стали поради щодо тайм-менеджменту в роботі юриста, ефективного структурування юридичної документації та організації робочого процесу. Було цікаво почути рекомендації щодо роботи з великими обсягами інформації, зокрема методи зосередженого та системного опрацювання документів без відволікань. Отримані знання є актуальними для навчання та майбутньої професійної діяльності юристів і допомагають підвищити ефективність роботи з документацією.

Марк МАКЕДОН, студент 2 курсу ОП «Міжнародне право»: Захід відбувся у дуже цікавому та «живому» форматі. Пані Даніела надзвичайно влучно пояснила різницю між просто порівнянням культур та реальною взаємодією між ними. Було корисно дізнатися про дрібниці: як менталітет впливає на ділові зустрічі та чому пунктуальність — це не просто ввічливість, а запорука успіху. Найбільше запам’яталося спілкування зі студентами з інших країн про їхній реальний досвід. Переконаний, що розвиток навичок, про які йшлося на заході, є фундаментом для юриста-міжнародника, чия діяльність завжди виходить за межі однієї країни.

Зустрічі, присвячені міжкультурному діалогу, мають важливе значення для студентів міжнародного права, оскільки формують не лише теоретичне розуміння правових норм, а й практичні навички їх застосування. Передусім, такі заходи допомагають усвідомити різноманіття правових культур і традицій. Міжнародне право функціонує на перетині різних правових систем, тому здатність розуміти іншу правову ментальність є ключовою для майбутніх юристів.

Висловлюємо вдячність адміністрації юридичного факультету та факультету іноземних мов за сприяння всебічному розвитку та участі здобувачів у культурно-просвітницьких заходах міжгалузевого характеру!

Anastasiia Labyk

Анастасія ЛАБИК

асистентка кафедри Міжнародного права та порівняльного правознавства