Податкова революція Верховного суду. Революційний крок №5

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду постановою від 10 квітня 2020 р. №826/7595/15 кардинально змінив ще одну правову позицію у податкових спорах на користь платників податків. Суд резюмував: невиконання вимог щодо повідомлення платника податків про його перевірку до початку її проведення щоразу має своїм наслідком визнання такої перевірки незаконною, а звідси відсутність у неї правових наслідків, як, до прикладу, підстав для прийняття за її результатами актів індивідуальної дії (вимоги, податкового повідомлення, рішення про опис майна у податкову заставу і т.д.).

При цьому КАС виходив з того, що документальна позапланова невиїзна перевірка завжди здійснюється посадовими особами контролюючого органу лише на підставі рішення керівника цього органу, оформленого наказом, а також за умови завчасного повідомлення платника податку про відповідну перевірку. У цьому випадку, як правило, платнику податку надсилається рекомендованим листом із повідомленням про вручення чи вручення йому особисто або його уповноваженому представнику копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки і письмового повідомлення про дату початку і місце проведення відповідної перевірки.

Згідно законодавства України, присутність платника податку під час здійснення документальних невиїзних перевірок не обов’язкова, однак брати участь у проведенні такої перевірки належить до прав платника податків. З відси з наказом про перевірку та письмовим повідомленням про дату початку і місце проведення вищезазначеної перевірки платник податку має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до початку її проведення.

Отже, наяву достатні підстави для висновку про те, що в Україні відбулася Неоголошена Революція у сфері податків та неподаткових обов’язкових платежів. Одним з найвагоміших та уже найочевидніших наслідків є прискорення трансформації платника податків із об’єкта в Суб’єкт податкового права. Проте це не подарунок етатистської держави, а закономірний наслідок багаторічної наполегливої боротьби платників податків за свої права.

Збуваються пророцтва Великого Кобзаря: «Борітеся, брати мої – й поборете!».

тренерка, медіатор, д.ю.н

Руслана Гаврилюк

Координаторка з посилення інституційної спроможності Проєкту «Юридичні клініки – провайдери безоплатної правової допомоги споживачам фінансових послуг»

Проєкт ЮК promo