Новини

Опановуємо європейські стандарти навчання медіації

Mediation

З 13 по 17 березня 2023 р. завідувачка кафедри публічного права, гарант ОПП «Медіація» спеціальності 081 Право, д.ю.н., проф. Руслана Гаврилюк та керівниця навчально-наукової лабораторії медіації, переговорів та арбітражу Лідія Нестеренко, спільно з викладачами Університету КРОК, Західноукраїнського національного університету та Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна пройшли наукове стажування в обсязі 2 кредити ЄКТС за програмою «Магістр медіації» на базі Нідерландської бізнес академії (м. Бреда, Нідерланди), у рамках проекту Erasmus+ Project Key Action 107.

Програма стажування була надзвичайно інтенсивною та включала оволодіння як загальноосвітніми, так і спеціально професійними компетентностями підготовки закладами вищої освіти професійних медіаторів. Це дозволило учасникам стажування заглибитися в особливості навчального процесу в Нідерландській бізнес академії, розширити свої знання ключових інструментів навчання медіації, оволодіти новими та вдосконалити попередньо набуті компетентності та навички медіатора. Крім методичної підготовки, кожен день стажування включав мінімум 2-3 симуляції медіації, що давало можливість відпрацьовувати та відшліфовувати професійні вміння за підтримки практикуючих медіаторів, зокрема, ректора Нідерландської бізнес академії, співзасновника та професора менеджменту та лідерства в Mentally Fit Global, голови International Master Mediation Association, медіатора, коуча, тренера Яна ван Звітена та досвідченої медіаторки, яка спеціалізується у медіації в сімейних, господарських та кримінальних справах, Хеї ван Кломпенбург.

Окрім цього, учасники стажування мали можливість ознайомитися з багаторічним досвідом використання присудової медіації в суді м. Бреда та проаналізувати справи, що стосувалися як сімейних та господарських спорів, спорів за участі органів влади (місцевого самоврядування, фіскальної служби тощо), так і особливостей застосування медіації в кримінальних справах. Також знайомилися з особливостями формування та використання реєстрів медіаторів, які можуть долучатися до даних спорів у судах.

Не менш емоційним, цікавим та корисним виявився досвід навчання медіації учасниками стажування українських вчителів середньої української школи міста Дордрехт, які змушенні були втікати від війни і за сприяння місцевої влади та ректора Нідерландської бізнес академії Яна ван Звітена створили Українську школу, де зараз навчається понад 200 учнів від 12 до 18 років, яким через напад Росії довелося покинути Україну. Переважна більшість школярів із Київщини, Дніпропетровщини, Харківщини, Запоріжжя. Крім того, є також діти з Житомирщини, Одещини та інших регіонів України.

Набуті під час наукового стажування компетентності уже в цьому семестрі знайдуть застосування у покращенні підготовки медіаторів в межах ОПП «Медіація» спеціальності 081 Право галузі знань 08 Право юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

RO Havrylyuk

Руслана Гаврилюк

д.ю.н., проф. завідувачка кафедри публічного права, гарант ОПП «Медіація»

nesterenko lidiia

Лідія Нестеренко

керівниця навчально-наукової лабораторії медіації, переговорів та арбітражу