Новини

Конкурс слідчих дій імені Ганса Гросса

KONKURS SLIDChYKh DII IMENI HANSA HROSSA CHNU LAW

3-4 жовтня в рамках святкування 144-тої річниці Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича та дня юриста лабораторією Ганса Гросса при кафедрі кримінального права за ініціативи Чернівецького осередку Європейської Асоціації студентів-правників ELSA відбувся конкурс слідчих дій імені Ганса Гросса.

Відправною точкою будь-яких досягнень – це бажання діяти. Саме таким принципом керувались організатори конкурсу. Лейтмотивом конкурсу був наш моральний обов’язок перед «батьком криміналістики» – Гансом Гроссом, який 16 грудня 1898 року поповнив славетну когорту викладачів юридичного факультету Чернівецького університету. Всього 4 роки Ганс Гросс працював у Чернівцях, проте це були 4 науково плідні роки: засновано журнал «Архів кримінальної антропології і криміналістики», який існує і донині та видано «Порадник для судових слідчих як система криміналістики».

Саме під час таких заходів студенти мають змогу пройти апробацію теоретичних знань кримінального права та криміналістики, отримати практичні навички, а також поспілкуватися з практиками в галузі кримінального права.

У конкурсі взяли участь 5 команд, які повинні були показати не тільки знання кримінального права, але й продемонструвати в реальних умовах володіння та навички організації слідчих дій. Учасникам конкурсу знадобилися аналітичні здібності, критичне мислення, вміння саморганізуватись під час огляду місця злочину, отримувати інформацію, необхідну для розкриття злочину, вибудовувати версії його вчинення та оформлювати процесуальні документи.

На першому етапі конкурсу команди здійснювали власне розслідування на реальних прикладах кримінальних проваджень та зйомках із відеокамери, що зафіксувала кримінальне правопорушення (пограбування каси банку). На цьому ж етапі команди, досліджували і аналізували фототаблиці з місця події, вибудовували версії та склали план розслідування злочину. У другому турі змагань команди працювали у квест-кімнаті над наявними доказами. Для кожної команди були підготовлені чотири різні локації, які інсценували ту, чи іншу подію злочину. Завданням учасників було виявити, зафіксувати, дослідити наявні докази та провести криміналістичну ідентифікацію.

У фіналі учасників конкурсу чекало справжнє професійне випробування. В межах фабули кожна з команд-фіналістів опрацьовувала слідчі дії, де вже їх чекала повноцінна робота на місці події (вбивство) огляд місця події, обшук, вилучення, відібрання пояснень, допит, робота з понятими, залучення експертів та складання процесуальних документів. Це було круто!

Змагання відбулися на засадах рівності, об’єктивності та неупередженості. За ходом виконання завдань слідкували незалежні експерти, а фахову підготовку учасників конкурсу оцінювало кваліфіковане журі: директор Чернівецького науково-дослідного центру МВС України – Бакук Ігор Григорович; начальник відділу криміналістичного забезпечення слідчого управління Головного управління поліції в Чернівецькій області – Багрій Василь Анатолійович; слідчий з особливо важливих справ Прокуратури Чернівецької області – Іванчук Юрій Миколайович; заступник начальника відділу криміналістичних видів дослідження – Кожакарь Іван Юрійович; начальник управління персоналом та нагород апарату Чернівецької ОДА – Дробко Ігор Олександрович; президент національного осередку міжнародної організації студентів-правників «ELSA» – Ярина Стефаник, студентка юридичного факультету львівського національного університету імені Івана Франка.

У фінал вийшли три команди – V-го, І та ІІ курсів. За умовами конкурсу, переможцями визнавалась команда, яка набрала найбільшу кількість балів за результатами фінального туру та продемонструвала організованість, впевненість та повноту дій, необхідних для розкриття злочину.

Хоч у першому та другому турі лідерство тримала команда V-го курсу, та у фіналі допустили грубі помилки, за що отримали штрафні бали. Приємною несподіванкою конкурсу стала згуртована команда першокурсників. Саме згуртованість, критичне і аналітичне мислення дало змогу їм вибороти першість. Це є ще одним підтвердженням поглядів Ганса Гросса, що для успішного розкриття злочинів не достатньо навіть бездоганного знання кримінального права і процесу, необхідно дослідити особу злочинця, його мотив, злочинні прийоми і засоби вчинення злочину та вибудувати систему в самій діяльності розслідування та розкриття злочинів.

Вітаємо дружню команду І-го курсу з перемогою! Ви уже підтвердили слова Теодора Рузвельда що «варто тільки повірити, що ви зможете і ви вже на півдороги до цілі». Бажаємо нових здобутків, цікавого та насиченого студентського життя! Робіть більше ніж потрібно! Розставляйте пріоритети! Пам’ятайте: перемога –це ще не все, все-це постійне бажання перемагати!

Halyna Zharovska

Галина Жаровська

д.ю.н., доцент, завідувач кафедри кримінального права